Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (16.10.2020)

Piyasalarda Dün…

 BIST’te dünkü %0,74’lük düşüşe karşın 22 Eylül’de başlayan yukarı yönlü trend kanalı korunuyor. Bu sabah hafif pozitif bir açılış bekliyoruz. XU100’de 1170-1175 destek bandı ile ve 1141 trend desteği takip edilebilir. Karadeniz’de keşfedilen doğal gaz rezervindeki yukarı yönlü revizyona dair beklentiler BIST’i desteklediğinden günün devamında BIST’te toparlanma görebiliriz. Bu durumda izlenecek dirençler 1191 ve 1200 – 1205 bandı.

 Dolar/TL ise, tarihi zirve bölgesi diyebileceğimiz 7,90 – 7,96 bölgesinde kalmaya devam ediyor. TCMB Ağırlıklı Ortalama Fonlama Maliyeti (AOFM) %12’yi de aşarak açıklanan enflasyon değerleri karşısında reel getiri sunmaya başladı. Kurda, 7,90 altında 7,75’e kadar geri çekilme alanı oluşabilir. 7,96 üzerinde ise 8,00 – 8,20 bölgesinde yeni bir denge arayışı izleyebiliriz.

Bugünün Gündeminde …

 Küresel piyasalarda yeniden pandemide ikinci dalga korkusu fiyatlanırken, bir yandan da ABD’de teşvik paketine yönelik karışık haber akışı takip ediliyor. Trump, son açıklamalarında paketin büyüklüğünün artırılabileceğini ve seçimden önce hayata geçirilebileceğini söyledi, ancak bu söylemler seçim öncesi politik manevralar olarak görülebilir.

 Avrupa Birliği (AB), Brexit sonrası İngiltere ile ticari ilişkileri düzenleyecek anlaşma için müzakerelere devam kararı aldı ancak üye ülkelere anlaşmazlığa hazırlıklı olunması çağrısında bulundu. AB, ayrıca İngiltere’nin çıkış protokollerini tam olarak uygulaması gerektiğini vurguladı.

 Yurtdışı veri gündemine baktığımızda öğlen saatlerinde Euro Bölgesi Eylül ayı TUFE ve Ticaret Dengesi verileri öne çıkıyor. Ardından ABD tarafında Eylül ayı Perakende Satışlar ve Sanayi Üretimi verileri açıklanacak. Seans sonlarına doğru ise Michigan Tüketici Güveni verisini takip edeceğiz.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar …

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Asya piyasalarında koronavirüs korkularının yeniden artmasıyla karışık görünüm söz konusu. Hong Kong ve Mumbai endekslerinde pozitif hava hakim. Avrupa piyasaları da açılışta karışık bir seyir izlemesi beklenirken Amerika vadelileri dünkü seans kapanışı ardından yukarıda işlem görüyor.

 EUR/USD ise, artan pandemi korkuları ve küresel riskten kaçış nedeniyle 1,18 direncinden başlayan geri çekilmesinde 22 ve 50 günlük üssel hareketli ortalamalarının altında, 1,17 civarına geri çekildi. Paritede 1,1700 altında 1,1610’a kadar rahat bir gevşeme alanı var. İlk direnç ise 1,1750.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN