Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (14.07.2020)

Piyasalarda Dün…

 Haftanın ilk iş gününe pozitif açılışla başlayan endeks, seans başında gelen güçlü alımlarla yükselişine devam etti. Geçen hafta verdiği kayıpların büyük bir bölümünü telafi eden BIST100 günü %3,13 değer kazancıyla 118,398 puanla kapattı. Yeniden yükseliş trend kanalı içine girmeyi başaran endekste 119,500 ilk direnç olmak üzere 120,200 yeniden test edilebilir. Olası kar satışları karşısında ise 118,000 desteği altında 117,400’e geri çekilme devam edebilir.

 Dolar/TL ise, dün 6,8560-6,8725 bandından dalgalanma yaşadı. Artık 6,8630 seviyesi üzerini de test etmeye başlayan kurda ani kırılmalar görülebilir. Bu durumda 22 günlük hareketli ortalama 6,8550 hala ana desteğimiz olarak karşımıza çıkmakta. Bu seviyenin altında kalınması halinde geri çekilmenin hız kazanacağı Dolar/TL’de, 6,82 bir sonraki destek olarak izlenebilir. Olası yükselişlerde ise 6,89 direnç olarak takip edilebilir.

Bugünün Gündeminde …

 Trump yönetimi Çin’in Güney Çin Denizi’ndeki yayılmacı iddialarını reddederek ABD ve Çin arasında zaten yüksek olan gerginliğin artması için yeni bir cephe oluşturdu. ABD bu adımı, Birleşmiş Milletler’in Çin’in bu konudaki iddialarını Filipinler’in başvurusu ile 2016 yılında yasa dışı ilan eden kararına dayanarak attı. ABD, Çin’in bu iddialarını doğal kaynak zengini Güney Çin Denizi’nde ve bölgedeki küçük ülkeler üzerinde hakimiyetini artırma çabaları olarak değerlendiriyor.

 Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P), gelişmekte olan piyasa ekonomilerinin bu yıl ortalama yüzde 4,7 daralacağı ve 2021’de yüzde 5,9 büyüyeceği tahmininde bulundu. Bu tahminlerin diğer merkez banka ve derecelendirme kurumlarının tahminlere yakın olduğu söylenilebilir.

 Yurtdışı veri gündeminde öğlen saatlerinde Almanya Zew Ekonomik Beklentileri ve Euro Bölgesi Mayıs ayı Sanayi Üretimi verisi açıklanacak. Öğleden sonra ise ABD tarafında Haziran ayı enflasyon verisini takip edeceğiz.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar …

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Asya piyasaları Çin’den gelen ticaret verilerinin beklentilerin altında gerçekleşmesiyle satıcılı bir seyir izliyor. Avrupa piyasaları da dünkü yükselişin ardından hafif satıcılı olması beklenirken. Amerika vadelilerinde dünkü seans kapanışı ardından negatif hava hakim.

 EUR/USD ise, emin adımlarla yükselişine devam ediyor. Arada hafif düzeltmeler görülüyor olsa da dün 1,1376’yı test eden paritede 1,1424 bir sonraki hedef olarak izlenebilir. Bu seviyenin geçilmesi ile yukarı yönlü hareketlerin hız kazanmasını beklediğimiz Eur/Dolar’da 1,15’e yükseliş devam edebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1,1293’ü destek olarak izleyeceğiz.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN