Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (14.04.2021)

Piyasalarda Dün…

 Endeks dün güne pozitif açılışla başlamasının ardından yeniden negatif tarafa geçti ve 1352,0 seviyesine kadar geri çekildi. Bu seviye üzerinde tutunmayı başaran BIST100, günü %0,18 değer kazancıyla 1378,3 puanla kapattı. Yukarı yönlü hareketlerin devamını beklediğimiz endekste 1400,0’ü direnç olarak izleyeceğiz. Bu seviyenin üzerinde kalınması halinde ise 1430,0 yeniden hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1373,0 desteği altında 1352,0’e düşüş hız kazanabilir.

 Dolar/TL ise, 8,10 desteğine geri çekilmesini ardından toparlanma çabası içinde. 10 günlük hareketli ortalama 8,1450 direncini yakından takip edeceğimiz kurda, bu seviyenin üzerinde kalınması halinde 8,20-8,25 bandı yeniden hedeflenebilir. Yarınki TCMB faiz kararına kadar kurda yatay seyir devam edebilir. Olası geri çekilmelerde ise 8,10 desteği altında 8,00’e düşüş hız kazanabilir.

Bugünün Gündeminde…

 ABD Başkanı Joe Biden, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede Rusya’nın Ukrayna sınırındaki askeri yığınağı konusunda endişesini dile getirdi ve gerginliği azaltma çağrısında bulundu. Biden’ın görüşmede, Rusya’nın siber saldırılar ve seçimlere müdahale gibi eylemlerine karşılık olarak ABD’nin ulusal çıkarlarını savunma adına sert adımlar atacağının dile getirdiği aktarıldı. Bunun yanında Biden’ın, ABD’nin çıkarları doğrultusunda Rusya ile “istikrarlı ve öngörülebilir bir ilişki kurma” amacı olduğunun belirtildiği ve gelecek aylarda yeniden bir araya gelmek için teklifte bulunduğu bildirildi.

 Yurtdışı veri gündemine baktığımızda öğlen Euro Bölgesi sanayi üretimi verisi açıklanacak. Önceki dönem %0,8 olarak gerçekleşen veriden piyasa beklentisi -1,1%. Ardından ABD tarafında ithalatihracat fiyat endeksi verileri yayınlanacak. Seans kapanış sonrası ise Fed başkanı Powell’ın açıklamalarını takip edeceğiz.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Çin teknoloji hisseleri öncülüğünde Asya piyasalarının genelinde pozitif hava hakim. Avrupa piyasaları da açılışta pozitif olması beklenirken, Amerika vadelileri dünkü seans kapanışı ardından yukarıda işlem görüyor.

 EUR/USD ise, dün bahsettiğimiz flama formasyonu onayı sonrası yükseliş devam ediyor. Kısa, orta ve uzun vadeli hareketli ortalamaların da üzerinde işlem gören paritede 1,20 sonraki hedef olarak takip edilebilir. Formasyon hedefi olarak ise 1,2095-1,21 bandını izleyeceğiz. Olası geri çekilmelerde ise 50 günlük hareketli ortalama 1,1940 destek olarak takip edilebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN