Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (11.05.2021)

Piyasalarda Dün…

 Haftanın ilk iş gününe pozitif açılışla başlayan endeks, seans başlarında alımların güç kazanmasıyla yükselişine devam etti. Tüm kısa ve uzun vadeli hareketli ortalamaların üzerinde işlem görmeye devam eden BIST100, günü %1,36 değer kazancıyla 1460,9 puanla kapattı. Global piyasalardaki negatif görünümle beraber güne satıcılı başlamasını beklediğimiz endekste 1445,0’i destek olarak izleyeceğiz. Bu seviyenin altında kalınması halinde ise 1432,0’e düşüş devam edebilir. Olası yükselişlerde ise 1470,0 sonraki hedef olarak takip edilebilir.

 Dolar/TL ise, dün 8,2275 seviyesine kadar geri çekilmesinin ardından ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin 1,60 seviyelerine çıkmasıyla yükselişe geçti. 8,30 seviyelerinden işlem gören kurda 8,37’i direnç olarak izleyeceğiz. Bu seviyenin üzerinde kalınması halinde ise 8,45-8,48 bandı yeniden hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 8,22’i destek olarak takip edeceğiz.

Bugünün Gündeminde…

 AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in ofisinden yapılan açıklamada, Batı Şeria, Doğu Kudüs ve Gazze içinde ve çevresindeki artan şiddetin acilen durması gerektiği bildirildi. Açıklamada, “Tüm taraflara gerginliği düşürücü çabalara dahil olma çağrımızı yineliyoruz. Daha fazla sivil can kaybının önlenmesi öncelik olmalıdır.” ifadesine yer verildi.

 Yurtiçi veri gündemine baktığımızda, seans başında cari işlemler dengesi ve mart ayı sanayi üretimi verileri açıklanacak. Cari işlemlerde açık artması beklenirken, sanayi üretimi %8,8’de %12,5’e çıkması bekleniyor.

 Yurtdışı veri gündemine baktığımızda ise öğlen saatlerinde Almanya Zew ekonomik beklentiler verisi ve seans sonlarına doğru ise ABD tarafında Jolts iş imkanları endeksi verilerini takip edeceğiz. Her iki veride de artış beklenmekte.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Avrupa piyasaları ABD’de enflasyon artışı endişesiyle görülen satışla beraber hafif negatif bir açılış beklenmekte. Asya piyasalarında ise %3,0’lere varan satış söz konusu. Amerika vadelileri ise dünkü seans kapanışı ardından negatif bölgede işlem görmekte.

 EUR/USD ise, güçlü duruşunu korumaya devam ediyor. 1,2130 desteği üzerinde tutunmayı başaran paritede saatlik teknik göstergeler toparlanmaya devam ediyor. 1,2150’nin üzerinde kalınması halinde 1,22-1,2210 bandı sonraki hedef olarak takip edilebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1,2130 destek olarak izleyeceğiz.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN