Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (10.06.2021)

Piyasalarda Dün…

 Endeks dün güne hafif pozitif başlamasının ardından yatay seyrinde devam etti. Kısa ve orta hareketli ortalamaların yukarı doğru kesmeye başladığı BIST100, günü %0,11 değer kazancıyla 1449,1 puanla kapattı. Güne yatay bir başlangıç yapmasını beklediğimiz endekste 1460,0-1465,0 bandını sonraki hedef olarak takip edeceğiz. Olası geri çekilmelerde ise 50 günlük hareketli ortalama1434,0 ilk destek olmak üzere 1426,0’a düşüş hız kazanabilir.

 Dolar/TL ise, şubat ayından itibaren oluşan yükseliş trend kanalı alt bandı 8,63 desteği altında işlem görmeye devam ediyor. Bu seviye üzerinde yeniden kalınamaması halinde kurda 22 günlük hareketli ortalama 8,50’ye gevşeme devam edebilir. Olası yükselişlerde ise 8,63 ilk direnç olmak üzere 8,70-8,75 bandına yükseliş hız kazanabilir.

Bugünün Gündeminde…

 Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Joe Biden’ın ilk yurt dışı ziyaret programında Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmeyi öncelik edindiğini belirterek, 14 Haziran’daki görüşmenin “yüz yüze diplomasi için bir fırsat” olacağını vurguladı. Psaki, söz konusu görüşmede masada hangi konuların olacağı sorusuna ise “Küresel toplumu etkileyen bölgesel güvenlik konularını görüşeceklerine eminim, aynı şekilde Kovid-19 ve ekonomi de konular dahilinde olacaktır. Görüşme zamanı yaklaştıkça elimizde daha çok detay olacaktır.” yanıtını verdi.

 Yurtiçi veri gündemine baktığımızda seans başında işsizlik oranı verisi açıklanacak.

 Yurtdışı veri gündeminde ise öğleden sonra ECB faiz kararını açıklayacak. Kararda herhangi bir değişiklik yapılması beklenmiyor. Ardından ise haftanın en önemli verisi olarak karşımıza çıkan ABD mayıs ayı enflasyon verisi yayınlanacak. Önceki dönem %0,9 olarak gerçekleşen çekirdek enflasyonda beklenti %0,4 olarak gerçekleşmesi.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Avrupa piyasaları ABD enflasyon verisi öncesi güne temkinli başlaması bekleniyor. Asya piyasalarında ise pozitif hava hakim. Amerika vadelileri de dünkü seans kapanışı sonrası aşağıda işlem görmekte.

 EUR/USD ise, bugün açıklanacak olan ECB faiz kararı ve ABD mayıs ayı enflasyon verileri öncesi zayıf bir izlenim sergilemekte. 22 günlük hareketli ortalama 1,2180 seviyesi altında kalındığı sürece aşağı yönlü hareketlerin devamını görebileceğimiz paritede 1,2110 destek olarak takip edilebilir. Olası yükselişlerde ise 1,2180 üzerimde 1,2250-1,2260 bandı yeninden hedeflenebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten