Yapı Kredi Hisse Önerisi / Yatırım Finansman – (11.07.2019)

3,10 TL hedef fiyatla sınırlı getiri potansiyeli

Hedef Fiyat 3.10TL
Hisse Fiyatı (10/07/2019) 2.58
Getiri Potansiyeli 20%

Artan swap maliyetleri ve ticari zararla net karda çeyreklik %19
düşüş
Yapı Kredi 2Ç1 9 konsolide olmayan net karı beklentimiz TL1. 0 milyar , çeyreklik bazda %19 düşüşe, yıllık bazda % 1 8’lik düşüşe, ve %1 0’luk özsermaye karlılığına işaret etmektedir. Kredi mevduat faiz farkları güçlüyken, karşılık giderlerindeki düşüşe rağmen artan ticari zarar ve swap maliyetleri etkisiyle net karda çeyreklik düşüş bekliyoruz. Komisyon gelirlerinin TL1,2 milyara ulaşmasını ve faaliyet giderlerinin enflasyona paralel artmasını bekliyoruz (çeyreklik +%8, yıllık +%19). Karşılık giderlerinin TL1,6 milyar seviyesine gerilemesini bekliyoruz (çeyreklik – %19). Net karda çeyreklik bir düşüş beklesek de bu sonuçların zorlu bir çeyrek için göreceli olarak iyi olduğunu düşünüyoruz.

Piyasa beklentilerinin %7 üzerinde 2019T net kar, 2020 için riskler devam ediyor
Net karda 2Ç’de çeyreklik düşüş tahminimize rağmen, faiz oranlarındaki olası indirim ile TL fonlama maliyetlerinde beklenen düşüşün yılın diğer yarısında net kar marjındaki olumlu etkisi de düşünüldüğünde, piyasa beklentisinin %7 üzerinde olan TL4,6 milyar 2019 net kar tahminimizi koruyoruz (önceki TL4,7mlr). Geçtiğimiz çeyreklerde önden yüklemeli ve yüksek karşılık ayıran özel bankaların aldığı önlemler sayesinde , bu yıl sonunda piyasa ve bankaların kendi tahminlerinin altında bir risk maliyeti görülebilir. 2020’de ise büyüme ve karlılığı artırmak için bir önşart olan donuk alacakların negatif etkisini azaltmak için başarılı adıml ar atılması gerekmektedir. Yapı Kredi için 2020 net kar beklentimiz olan TL5,6mlr (yıllık +%34, %12,5 özsermaye karlılığı) piyasa beklentisinin %3 altındadır.

Revize TL3,1 hedef fiyat kalıcı faiz düşüşleriyle yükselebilir
Banka için sürdürülebilir özsermaye karlılığı tahminimiz %14.0 (önceki %13.0), risksiz getiri oranı tahminimiz %16,0 (değişmedi) ve hisse risk primi %5 (değişmedi) . 10 yıllık tahvil getiri oranını %17’ye ve 2 yıllık tahvil getiri oranını %19’a indiren getiri eğrisindeki olası düşüşlerin, TL3,1 hedef fiyatımız üzerindeki yukarı yönlü riskler barındırdığının altını çiziyoruz. Bu seviyelerin altında görülebilecek daimi bir düşüş risksiz getiri oranı tahminimiz ve F/DD hedeflerimizde bir değişiklik yapılacaktır.

Benzer özel banka çarpanlarına göre değerleme halen cazip
Yapı Kredi 2019 tahminlerimize göre 0.51x PD/DD ve 4.7x F/K değerleme çarpanlarından işlem görmektedir. Bu çarpanlar Akbank ve Garanti’nin ortalama PD/DD ve F/K çarpanları ortalamalarına (0.77x ve 7.0x) göre sırasıyla %34 ve %33 iskontoludur. Bu iskonto oranları Türk ekonomisi ve Türk Bankacılık sektörü ile ilgili risk fiyatlamasında iyileşmenin devam etmesi durumunda azalabilecektir.

Hedef değerimize göre yükseliş potansiyeli sınırlı olduğundan yatırım tavsiyemizi ‘Endekse Paralel’ olarak değiştiriyoruz
Hedef Fiyatımızla ilgili başlıca riskler uzun ve kısa vadeli fonlama maliyetlerinde beklentilerimizin üstünde gerileme ve bunun sonucu olarak değerlememizde kullandığımız karlılıkta artış ve sermaye maliyetinde gerçekleşebilecek düşüşlerdir.

Raporun tamamı için tıklayın.

Önemli Uyarı: HisseOnerileri.Com, özel izni olmadan hiç bir kurumun araştırma raporunu kendi sunucularında barındırmamaktadır. Sadece kurumların ilgili sayfasına yönlendirmektedir. Dolayısıyla çalışmayan linklerden ve yönlendirilen sayfalardaki içerikten ilgili kurum sorumludur.