Yapı Kredi Hisse Önerisi / Deniz Yatırım – (02.12.2019)

Koç Holding ve UniCredit Yapı Kredi Bankası’ndaki %9.02’lik hisse devri için anlaşma imzaladı

Tavsiye AL
Fiyat/Hisse TRY2.42
Hedef Fiyat/Hisse TRY3.24
Getiri Potansiyeli 34%

UniCredit ve Koç Holding Yapı Kredi Bankası (YKB) ve Koç Finansal Hizmetler’deki (KFS) payların devirleri ile aralarındaki ortaklık sözleşmesinin feshini kapsayan anlaşmaları imzaladı. İşlemlerin tamamlanmasıyla birlikte Koç Holding – UniCredit iş ortaklığı sona ererken, YKB’deki ortaklık yapısı da yeniden düzenlenecek. UniCredit ve Koç Holding’in %50 – %50 ortak olduğu Koç Finansal Hizmetler’in tüm hisseleri Koç Holding’e geçecek. Mevcut durumda YKB’nin %81,90 hissesi Koç Finansal Hizmetler’e aitken, işlem sonrasında Koç Holding YKB sermayesinin %9,04’üne doğrudan, %40,95’ine de KFS üzerinden dolaylı olarak sahip olacak. UniCredit ise YKB sermayesinde doğrudan %31,93 pay sahibi olurken, YKB’nin kalan %18,08 oranındaki hisseleri Borsa İstanbul’da işlem görmeye devam edecek. İşlemlerin düzenleyici otoritelerden gerekli onayların alınmasını takiben 2020’nin ilk yarısında tamamlanması bekleniyor.

Hisse devir fiyatı YKB hisseleri için 2.12TL’den gerçekleşti. Bu rakam Eylül 2019 konsolide finansallara göre 0.45x Fiyat/Defter Değeri çarpanına denk gelmektedir. Devir fiyatının hissenin Cuma günkü kapanış değeri olan 2.40 TL seviyesinin altında olmasının YKB hisse fiyatına materyal bir etkisi olmayacağını düşünüyoruz. Ancak UniCredit ve Koç Holding arasında yapılan anlaşma UniCredit’e, işlem sonrasında sahip olacağı YKB payları için, 15 Kasım 2021 tarihi ya da daha önce olursa 2021 yılı 9 aylık finansalların açıklanma tarihine kadar, bir defaya mahsus olarak hızlandırılmış talep toplama yöntemiyle piyasa satışı yapabilme hakkı tanıyor. Bunun YKB hisseleri üzerinde kısmi bir baskı unsuru olabileceğini düşünüyoruz.

Koç Holding cephesinde ise hisse devirlerinin tamamlanmasının ardından 1.2 milyar TL nakit çıkışı olabilir ve YKB Koç Holding bilançosunda tam konsolidasyona tabi olacaktır.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN