Vakıfbank Hisse Önerisi / Şeker Yatırım – (07.05.2013)

Vakıfbank Hisse Önerisi – Şeker Yatırım

Tavsiye: TUT – HF: 6.95TL

Vakıfbank (VAKBN) yılın ilk çeyreğinde piyasa beklentisi olan 518mnTL’ye paralel, bizim beklentimiz olan 501mnTL’nin hafif üzerinde 523mnTL net kar açıkladı. Çeyreksel net kar rakamı yıllık %25’lik, çeyreksel ise %16’lık yükselişe işaret ediyor. Bu rakam bugüne kadar bankanın açıkladığı en yüksek kar rakamı olurken, ilk çeyrekte kötüleşen varlık kalitesi normal seyretseydi, banka çok daha yüksek bir kar elde edecekti.

Gelir tablosunda ön plana çıkanlar…

Bankanın ilk çeyrekte elde ettiği 1,345mnTL’lik net faiz geliri, bizim beklentimizin üzerinde gerçekleşirken, bunun ana nedeni beklentimizden yüksek gerçekleşen net kar marjı idi. Banka ilk çeyrekte hem kredilerde hem mevduatta rekabetten uzak kalırken, kredi getirilerini mevduat maliyetlerinden daha az oranda düşürmeyi başararak ana kar spredini arttırmayı sağladı. Banka ilk çeyrekte komisyon gelirlerini geçen senenin iki katına çıkardı. Bu yükselişin arkasında bankanın arttırdığı komisyon gelirleri kalemleri ve aynı zamanda geçen sene verilen kredilerden bu seneye devreden komisyon gelirleri de var. Bankanın operasyonel giderlerindeki artış beklentilerimize paralel gerçekleşti, ancak önümüzdeki dönemde artacak şube açılışlarının kalan çeyreklerde daha yüksek operasyonel giderlere yol açabileceğini düşünüyoruz. İlk çeyrekte en fazla haya kırıklığı yaratan nokta varlık kalitesi idi.

Bilançoda ön plana çıkan noktalar…

Çeyreksel kredi büyümesi %2 oranında gerçekleşirken ana etken %3 oranında artan TL krediler oldu. TL kredilerde büyüme ağırlıklı olarak konut kredileri ve genel ihtiyaç kredilerinden gelirken, bu alanlardaki büyüme bankanın marjlarına olumlu katkı sağlamış oldu. Banka mevduatlarda büyümek yerine ilk çeyrekte yurtiçi TL bono ihracını geçtiğimiz çeyreğe göre %25 arttırdı. Ayrıca banka ikinci çeyrekte 600mnUSD’lık Eurobond ihracı ile uzun vadeli fonlama tarafında da olumlu adımlar arttı. Önümüzdeki dönemde bankadan bono 4 tahvil ihracı konusunda daha fazla aksiyon göreceğiz. Kredilerdeki büyümenin mevduatlardaki büyümenin üzerinde olması sonucunda, geçen çeyrekte %108 seviyesinde olan krediler/mevduat oranı bu çeyrekte %113 seviyesine yükseldi.

Revizyonlar…

Açıklanan birinci çeyrek sonuçları sonrasında tahminlerimizde değişikliğe gittik. Banka için 1,789mnTL olan yeni 2013 net kar rakamı beklentimiz bir önceki tahminimizin %3 üzerinde bulunurken, banka için hedef hisse fiyatımızı da 6.55TL seviyesinden 6.95TL seviyesine yükseltmiş olduk. Yeni hedef fiyatımız banka için sadece %3’lük bir yükseliş potansiyelini işaret ederken Vakıfbank için TUT önerimizi koruyoruz. Bankanın açıklamış olduğu net kar rakamının yakında zamanda görebileceğimiz en iyi sonuç olduğunu ve yılbaşından bu yana Borsa İstanbul 100 endeksinin %10 üzerinde getiri elde eden tek banka olan Vakıfbank’ta yatırımcıların karlarını realize edebileceklerini düşünüyoruz.

Şeker Yatırım Araştırma

Önemli Uyarı: HisseOnerileri.Com, özel izni olmadan hiç bir kurumun araştırma raporunu kendi sunucularında barındırmamaktadır. Sadece kurumların ilgili sayfasına yönlendirmektedir. Dolayısıyla çalışmayan linklerden ve yönlendirilen sayfalardaki içerikten ilgili kurum sorumludur.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN