Vakıf Yatırım Model Portföy – (7.06.2021)

Koç Holding ve Arçelik’i Model Portföyden çıkarırken, Tofaş ve Sabancı Holding’i ekliyoruz

Net aktif değerine göre %55,0 iskontolu işlem gören Sabancı Holding için “Endekse Paralel Getiri” olan kısa vadeli önerimizi “Endeksin Üzerinde Getiri’ye revize ediyor, Holding’i cazip değerlemeleri göz önünde bulundurarak Hisse Model Portföy’e ekliyoruz. Diğer yandan son bir ayda BIST100’e paralel performans sergileyen Koç Holding’i model portföyden çıkartıyoruz.

İç pazardaki güçlü konumu, maliyet artışlarını yansıtabildiği ihracat kontratlarının desteklediği pozitif finansal performansını beğendiğimiz Tofaş, yılbaşından bu yana endekse paralel bir getiri performansı sergiledi. Tofaş için, kısa vadeli Endekse Paralel Getiri önerimizi “Endeksin Üzerinde Getiri” olarak güncelleyerek model portföye ekliyoruz. Hem operasyonel hem de net karlılık performansını beğenmemize karşılık yılbaşından bu yana endeksi %13 yenen Arçelik’i model portföyden çıkartıyoruz.

Yeni güncellemelerimiz sonrasında model portföyde banka ağırlığı %25,8 (önceki: %29,4) seviyesinde yer almaktadır (BİST100’de banka ağırlığı %14,7). Model portföyümüz, yılbaşından bu yana endeksten %6,6 pozitif ayrıştı.

Hisse Model Portföy

Hisse Model Portföy Performansı (10.02.2021 – 4.06.2021 arası)  / Genel Performans (Yılbaşından bu yana)

Hisse Model Portföyde Önerdiğimiz Hisseler

– Şişe Cam: Girdi verdiği sektörlerdeki toparlanmanın desteği, operasyonel ve net kar tarafında yakalanacak büyümenin, pozitif fiyatlanmasını bekliyoruz.

– Tofaş: Yurt içindeki güçlü konumu ve ihracat tarafındaki korunaklı anlaşmalar, şirketin pozitif finansal performansını desteklerken, FCA ve PSA arasındaki birleşmenin yaratabileceği iş fırsatlarının da hisse performansına destek vermesini bekliyoruz.

– Akbank: Güçlü sermaye yeterliliği ve likiditesiyle öne çıkan bankanın, 2021 yılındaki büyüme döneminde kredi tarafında daha iştahlı olmasını bekliyoruz.

– Garanti Bankası: Güçlü sermaye tabanına sahip olan bankanın 2021 yılında benzer bankalara göre yüksek özkaynak karlılığını sürdüreceğini düşünüyoruz.

– Sabancı Holding: 1Ç21 itibariyle 2,1 mlr TL solo net nakit pozisyonu olan Sabancı Holding, yükselen banka dışı özkaynak karlılık oranı ve düzenli temettü ödemesi ile ön plana çıkmaktadır.

– Kardemir: Artan çelik fiyatlarının ve talebin sonrasında karlılıkta iyileşme öngörüyor, yeni yönetimle birlikte borç azaltımının sürmesini bekliyoruz.

– Pegasus: Sektörde yaşanmasını beklediğimiz toparlanmanın, finansallarına hızlı yansıyacağı beklentimizle şirket hisselerini beğenmeye devam ediyoruz.

– Turkcell: Güçlü abone bazına sahip olması, data talebinin sürmesi ve ARPU büyümesi şirketi cazip kılıyor. İştiraklerinin halka arzına ilişkin potansiyel haber akışları, şirket hisselerini destekleyecektir.

Kaynak: Vakıf Yatırım Model Portföy