Vakıf Yatırım Hisse Takip Listesi – (8.12.2021)

Piyasalara Bakış

Düne yine alımlarla başlayan BIST100 endeksi günün geri kalanında da oldukça güçlü bir seyir izledi ve günü %2.8 artışla 1,981 seviyesinden kapattı. İşlem hacmi 42 milyar TL seviyesinde gerçekleşirken, endekse dahil olan 75 hisse değer kazandı, 22 hisse ise değer kaybetti. Dolar/TL kuru bu sabah saatlerinde 13.58 seviyesinden işlem görürken, yurt dışı vadeli hisse piyasalarında ise yatay seyir izleniyor.

Geçtiğimiz hafta boyunca satıcılı seyreden ve bu haftaya tepki alımlarıyla başlayan küresel hisse piyasaları dün de güçlü şekilde toparlandı ve günü %2’nin üzerinde alımlarla kapattı. ABD’de S&P500 %2, Nasdaq %3, Almanya DAX endeksi ise %2.8 değer kazandı. Asya piyasalarında da Çin’in zorunlu karşılıklarda yaptığı indirim sonrasında alıcılı seyir izleniyor. Her ne kadar borç sorunuyla gündeme gelen gayrimenkul devi Evergrande, borçlarını ödemeyeceğini açıklasa da şu ana kadar bu gelişme piyasaları etkilememişe benziyor. Öte yandan omikron varyantına ilişkin laboratuvar çalışmaları da devam ediyor. İlk sonuçlara göre aşıların etkinliği azalsa da tam olarak koruyuculuğun ortadan kalkmadığı belirtiliyor. Bu da bir doz daha aşı yapılması halinde etkinliğin artabileceği beklentisini yarattı ve piyasada özellikle turizm, havacılık ve teknoloji sektörleri olumlu fiyatlandı. İçeride de yurtdışına benzer bir seyir izliyoruz, hisse piyasaları gücünü korurken, tahvil faizleri %21 üzerinde seyrine devam ediyor. Ayrıca Katar Dışişleri Bakanlığı tarafından dün akşam yayımlanan açıklamada; TCMB ve Katar Merkez Bankası arasındaki daha önce imzalanan swap anlaşmasının süresinin uzatıldığı belirtildi.

BIST100 endeksinin güne pozitif seyirle başlamasını bekliyoruz. 9 haftadır yükselen BIST100 endeksinde teknik olarak aşırı alım bölgesine gelinse de henüz ivme kaybı gözlenmiyor. Endekste kısa vadeli ortalamalardan %9, orta vadeli ortalamalardan ise %20 düzeyinde uzaklaşma görüyoruz. Bu boyutta sert yükselişlerin en son 2009 yılında yaşandığını belirtelim. Dolayısıyla kısa vadede düzeltme riskine karşı temkinli olsak da orta vadede iyimserliğimizi koruyoruz. Endekste mevcut trendin devamı açısından 1,900-1,885 bölgesini destek bölgesi olarak takip ediyoruz. Daha kısa vade için 1,945 seviyesi zarar-kes seviyesi olarak izlenebilir.

Takip Listesi

Kaynak: Vakıf Yatırım Günlük Strateji Bülteni

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@Hisse_Onerileri'ni Twitter'da Takip Et!

GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNİ KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!