Vakıf Yatırım Hisse Takip Listesi – (30.09.2022)

Piyasalara Bakış

Düne alımlarla başlayan BIST100 endeksi gün içinde %6’lık bantta dalgalandı ve 3,050 seviyesine kadar gerilese de günü 3,146 seviyesinden kapattı. İşlem hacmi 55.2 milyar TL olarak gerçekleşirken, BIST100 endeksine dahil olan 16 hisse değer kazandı, 83 hisse ise değer kaybetti. Dolar/TL kuru bu sabah saatlerinde 18.54 seviyesinden işlem görürken, yurtdışı vadeli endekslerde karışık bir seyir izleniyor.

Küresel piyasalarda dalgalanma sürüyor. Haftaya negatif seyirle başlayan daha sonra (BoE)İngiltere Merkez Bankası’nın tahvil alımlarıyla soluklanan endekslerde dün de satış görüldü. Avrupa endeksleri günü %2’ye varan satışlarla kapatırken, ABD endekslerinde de %2’nin üzerinde kayıplar yaşandı. ABD endekslerinde bugünkü hareket hariç Eylül ayındaki kayıp %7’yi aştı. Dün bu hareketi tetikleyen ekonomik bir gelişme bulunmazken, Meta’nın (Facebook) tarihinde ilk kez çalışan sayısını azaltmayı planlaması ve FED üyelerinin açıklamaları endekslerdeki baskıyı artırmışa benziyor. St. Louis Fed Başkanı Bullard, dün katıldığı bir toplantıda İngiltere’de yaşanan türbülansın Fed’in sıkılaştırma adımlarına sekte vurmayacağını ifade etti. Hisse piyasaları zayıf seyrederken, BoE adımları sonrasında dolar endeksindeki gerileme sürüyor. Hafta ortasında 114.7 seviyesine kadar yükselen dolar endeksi 112.0 seviyesinin altına gerilerken, Euro/Dolar paritesi 0.9820 seviyesinden işlem görüyor. Bugün içeride dış ticaret dengesi, Avrupa’da enflasyon verisi, ABD’de ise kişisel harcamalar takip edilecek. Ayrıca bugün S&P, Türkiye için kredi notu değerlendirme raporunu açıklayacak.

BIST100 endeksinin güne yatay seyirle başlamasını bekliyoruz. Dün çok ciddi şekilde dalgalanan endekste 3,150-3,200 direnç seviyeleri iken 3,100-3,050 destek seviyeleri olarak takip edilebilir. Yatırımcılara 3,200 yeniden aşılmadıkça kısa vadeli risk artırmayı önermiyoruz, orta vadede ise 3,000 desteği üzerinde satışlar karşılanabilir.

Takip Listesi

Kaynak: Vakıf Yatırım Günlük Strateji Bülteni

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@Hisse_Onerileri'ni Twitter'da Takip Et!

GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNİ KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!