Vakıf Yatırım Hisse Takip Listesi – (26.05.2022)

Piyasalara Bakış

Düne alımlarla başlayan BIST100 endeksi gün içinde gücünü korudu ve özellikle günün ikinci yarısı güçlenen alımlarla %1.8 artışla, 2,418 seviyesinden kapanış yaptı. İşlem hacmi 34 milyar TL olarak gerçekleşti, BIST100 endeksine dahil olan 76 hisse değer kazandı, 20 hisse ise değer kaybetti. Dolar/TL kuru bu sabah saatlerinde 16.38 seviyesinden işlem görürken, yurtdışı vadeli endekslerde yatay seyir izleniyor.

Dün ABD’de yayınlanan FED toplantı tutanakları yakından izlendi. Tutanaklara göre; FED üyeleri faiz artırımlarının ardından ekonomiye etkilerini görmeyi tercih ediyor. Haziran ve Temmuz aylarında piyasa katılımcıları tarafından beklenen 50 baz puan artırım halen masada olsa da sonraki toplantılardaki artış ihtimalleri daha düşük fiyatlanıyor. Üyeler, ekonominin güçlü, istihdam piyasasının sağlam, enflasyonun ise yukarı yönlü risk barındırdığı konusunda hemfikir görünüyor, bu aşamada önümüzdeki iki toplantıda da 50’şer baz puan faiz artırımı beklemek yanlış olmaz. Ancak bizim düşüncemiz, özellikle yaz ayları sonrasında ekonomik büyüme üzerinde oluşabilecek baskının, FED’i faiz arıtımlarından vazgeçmeye itebileceği şeklinde. Tutanaklar sonrasında ABD 10 yıllık tahvil faizi %2.75 seviyesinin hemen altında, dolar endeksi ise 102.2 seviyesinde işlem görüyor. ECB Başkanı Lagarde’ın açıklamalarının ardından 1.07’ye kadar yükselen paritede tepki beklentimizi koruyoruz. Hisse tarafında ise beklentilerin altında kalan Nvidia bilançosuna rağmen dün tüm endekslerde yükseliş görüldü. Bugün ABD’de ilk çeyrek büyüme verisi ve çekirdek PCE takip edilecek. İçeride ise TCMB faiz kararı bekleniyor. Bugün TCMB’nin politika faizini değiştirmesini beklemiyoruz.

BIST100 endeksinin güne pozitif bir başlangıç yapmasını bekliyoruz. Kısa vadeli alçalan kanal içinde hareket eden endekste 2,430-2,475 direnç seviyeleri iken 2,390-2,365 ve 2,350 destek seviyeleri olarak takip edilebilir. Kısa vadede 2,430 direncini önemsiyoruz, sektörel bazda ise perakende, havacılık, elektrik, madencilik ve rafineri sektörlerini tercih etmeye devam ediyoruz.

Takip Listesi

Kaynak: Vakıf Yatırım Günlük Strateji Bülteni

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@Hisse_Onerileri'ni Twitter'da Takip Et!

GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNİ KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!