Vakıf Yatırım Hisse Takip Listesi – (25.11.2022)

Piyasalara Bakış

Düne yatay seyirle başlayan BIST100 endeksi gün içinde 4,939 seviyesine kadar yükselse de günü 4,858 seviyesinden kapattı. İşlem hacmi 133 milyar TL olarak gerçekleşirken, BIST100 endeksine dahil olan 65 hisse değer kazandı, 32 hisse ise değer kaybetti. Dolar/TL kuru bu sabah saatlerinde 18.61 seviyesinden işlem görürken, yurtdışı vadeli endekslerde yatay seyir izleniyor.

Küresel piyasalarda iyimserlik sürüyor. Hafta başından bu yana yükseliş çabasında olan endeksler FED toplantı tutanaklarından destek buldu ve dün de yükseliş yaşadı. ABD endeksler %0.3-0.9 aralığında değer kazanırken, Avrupa’da yükseliş sürdü. Asya-Pasifik endekslerinde ise çoğunlukla yatay seyir görülüyor. Piyasaların odak noktası FED olmaya devam ediyor ve gelen ekonomik veriler de beklentileri etkiliyor. Dün ABD’de açıklanan haftalık işsizlik başvuruları beklentilerin üzerinde gerçekleşti, bir süredir istihdam piyasasında bir zayıflamadan bahsedebiliriz. Öte yandan son gelen PMI verileri de yavaşlamaya işaret ediyordu. Tüm bunların FED’in faiz artırımlarında yavaşlayacağı beklentisini güçlendirdi, FED’in Aralık ayında 50 baz puan faiz artırmasına kesin gözüyle bakılıyor. ABD’de 10 yıllık tahvil faizi %3.65 seviyesine gelirken, dolar endeksi de 106.0 seviyesinin altına geriledi. Bugün ABD piyasaları erken kapanacak, bu nedenle işlem hacmi düşük bekleniyor. İçeride ise TCMB beklentilere paralel şekilde politika faizini %9.0’a çekti, karar metninde faiz indirim döngüsünün sonuna gelindiği ifade edildi. Öte yandan TCMB, bankalara ilettiği yazı ile önümüzdeki yıl için TL mevduat payı yüzde 60 altında kalan bankalar için zorunlu karşılıklar üzerinden % 3-8 arasında komisyon uygulamasına başlayacağını bildirdi.

BIST100 endeksinin güne yatay seyirle başlamasını bekliyoruz. Endekste kısa vadede 4,800-4,730-4,650 destek seviyeleri iken 4,950-5,100 bandı direnç bölgesi olarak takip edilebilir, yatırımcılara 4,650 altına gelinmedikçe pozisyonlarını korumalarını öneriyoruz.

Takip Listesi

Kaynak: Vakıf Yatırım Günlük Strateji Bülteni

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@Hisse_Onerileri'ni Twitter'da Takip Et!

GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNİ KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!