Vakıf Yatırım Hisse Takip Listesi – (24.11.2022)

Piyasalara Bakış

Düne alımlarla başlayan BIST100 endeksi gün içinde dalgalı bir seyir izlese de gün yükseğine yakın seviyede, %1.54 yükselişle, 4,854 seviyesinden kapanış yaptı. İşlem hacmi 120 milyar TL olarak gerçekleşirken, BIST100 endeksine dahil olan 75 hisse değer kazandı, 25 hisse ise değer kaybetti. Dolar/TL kuru bu sabah saatlerinde 18.61 seviyesinden işlem görürken, yurtdışı vadeli endekslerde de hafif pozitif bir hava hakim.

Dün ABD’de yayınlanan FED toplantı tutanakları, piyasadaki fiyatlamayı destekler nitelikte gerçekleşti. Hatırlanacağı üzere, Kasım ayı toplantısında karar metni güvercin, başkan Powell’ın açıklamaları ise şahin tonda algılanmıştı. Dünkü tutanaklarda da görüldü ki; FED üyeleri, FED’in daha yavaş faiz artırması gerektiğine inanıyor ve faiz artırımlarının ekonomi üzerindeki etkisini kademeli olarak görmek istiyor. Dolayısıyla bu iyimserlikle, dün ABD endekslerinde %1’e varan yükselişler görülürken, ABD 10 yıllık tahvil faizinde ise %3.70 seviyesine gelindi. Kısa vadede faizlerin düşük kalması, hisse endekslerinin yukarıda daha önce test ettiği seviyelerin geçilmesini sağlayabilir. Öte yandan dün tüm dünyada açıklanan PMI verilerinde yavaşlamanın devam ettiği görüldü fakat ABD’de beklentilerin de üzerinde oluşan yavaşlama daha dikkat çekici. Bu nedenle Euro/Dolar paritesinde kısa vadeli Euro lehine hareket beklentimizi koruyoruz. Bugün ve yarın ABD piyasaları kapalı yada erken kapanacak, bu nedenle veri akışı sakin. İçeride ise TCMB’nin faiz kararı açıklanacak, piyasa katılımcıları %10.5 olan politika faizinin %9 seviyesine indirilmesini bekliyor.

BIST100 endeksinin güne pozitif seyirle başlamasını bekliyoruz. Endekste kısa vadede 4,730-4,650 destek seviyeleri iken 4,950-5,100 bandı direnç bölgesi olarak takip edilebilir, yatırımcılara 4,650 altına gelinmedikçe pozisyonlarını korumalarını öneriyoruz.

Takip Listesi

Kaynak: Vakıf Yatırım Günlük Strateji Bülteni

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@Hisse_Onerileri'ni Twitter'da Takip Et!

GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNİ KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!