Vakıf Yatırım Hisse Takip Listesi – (22.09.2023)

Piyasalara Bakış

Güne satıcılı bir başlangıç yapan BIST 100 endeksi, beklentilerle uyumlu gerçekleşen TCMB faiz kararının ardından güçlenerek, günü %3,64 yükselişle psikolojik direnç konumundaki 8.000 seviyesinden tamamladı. Toplam işlem hacmi ise 139,8 mlr TL olarak gerçekleşti. Endekse puan bazlı en yüksek katkıyı veren hisseler TUPRS, THYAO ve AKBNK oldu. Bankacılık endeksinde %3,3 yükseliş görüldü, sınai endeksi %3,9 değer kazandı. Sektör endeksleri arasında en çok kazandıran sektör faiz artışının ardından pozitif fiyatlanan sigortacılık sektörü olurken, kaybettiren tek sektör spor sektörü oldu. Yurt dışı piyasalarda ise Fed sonrası oluşan satış baskısının devam ettiği görüldü.

Yurt içinde gündem maddesi olan TCMB faiz kararı beklentilere paralel 500 puan artışla %25’ten %30 seviyesine yükseltildi. Tüketici güven endeksi ise eylül ayında bir önceki aya göre %5,1 artarak 71,5 seviyesine ulaştı. Küresel piyasalarda, İngiltere Merkez Bankası %5,5 seviyesine çıkarılması beklenen politika faizini, uygulanan sıkı para politikalarının etkilerinin yakından izlendiğini ifade ederek %5,25 seviyesinde sabit bıraktı. ABD’de ise ikinci el konut satışları Ağustos’ta aylık %0,7 azalarak 4,04 mn seviyesinde gerçekleşti. Bugün küresel piyasaların odağında PMI imalat verileri olacak, yurt içinde ise bugün açıklanması beklenen veri bulunmamakta.

Endeksin güne alıcılı başlamasını bekliyoruz. 7.900 üzerinde, işlem hacmindeki artışla birlikte alımların devamını görebilirsek, endekste 8.150-8.250 aralığına doğru bir atak beklenebilir. 7.900 altına yeniden dönüş görürsek, bu kez de 7.600 desteği takip edilecek.

Takip Listesi

Kaynak: Vakıf Yatırım Günlük Strateji Bülteni

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@Hisse_Onerileri'ni Twitter'da Takip Et!

GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNİ KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!