Vakıf Yatırım Hisse Önerileri – (15.06.2021)

Teknik Strateji

Güne pozitif seyirle başlayan BIST100 endeksi gün içinde yatay seyretse de son saatlerde gelen kar satışlarıyla günü %0.45 düşüşle, 1,454 seviyesinden kapattı. İşlem hacmi son 1 aylık ortalamanın %15 altında, 13.5 milyar TL olarak gerçekleşirken, endekse dahil olan 23 hisse değer kazandı, 75 hisse ise değer kaybetti. Güne başlarken, sabah saatlerinde dolar/TL 8.47 seviyesinden işlem görürken, yurtdışı vadeli piyasalarda ise hafif pozitif bir seyir izleniyor.

Küresel piyasalar FED toplantısı öncesinde haftaya iyi bir başlangıç yaptı. ABD’de Nasdaq başta olmak üzere endeksleri pozitif kapanış yaparken, Avrupa’da yatay bir seyir izlendi. Asya piyasalarında ise kar satışları hakimdi. Veri akışı açısından sakin olan günde NATO zirvesi yakından takip edildi. Uluslararası ilişkiler bağlamında NATO ülkelerinin Çin ve Rusya’ya karşı tutumu değişmedi, Çin’in yükselişiyle ilgili ifadelere bakıldığında önümüzdeki dönemde özellikle Trump döneminde yaşanan problemler yeniden gün yüzüne çıkabilir. Öte yandan dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı görüşmeler sonrasında yapıcı açıklamalar izlendi. Özellikle NATO kanadında kullanılan Türkiye’ye yönelik ifadeler olumlu kabul edilebilir. Sayın Erdoğan’ın ABD Başkanı Biden ile yaptığı görüşmede ise iletişim kanallarının açık tutularak gündem maddelerinin tartışılmaya devam edeceği sonucu çıktı. Bir süredir piyasada NATO Zirvesi’ne yönelik olumlu beklentiler fiyatlanmıştı, bu açıdan kar satışı görülebilir. Bundan sonraki süreçte gerek İngiltere gerekse Rusya’nın özellikle turizm açısından kritik olan uçuş kararları takip edilecektir. Zira Sağlık Bakanı sayın Fahrettin Koca’nın son açıklamalarıyla beraber aşılanma oranlarında ciddi bir yol kat edildiği görülüyor. Fiyatlamalarda FED öncesi bir değişiklik bulunmuyor, dolar endeksi ve tahvil faizleri yatay seyrini koruyor. Bugün ABD’de açıklanacak olan ÜFE ve perakende satışlar verisi enflasyon beklentileri açısından önemli olacaktır.

BIST-100 endeksinin güne hafif negatif seyirle başlamasını bekliyoruz. Teknik olarak 1,450 seviyesini gün içi referans, 1,435 seviyesini ise stop-loss olarak kabul ediyoruz. Bir süredir bahsettiğimiz 1,480-1,500 bölgesini ise hedef olarak koruyoruz.

BIST-100 Teknik Yorum

 BIST-100 endeksinin güne hafif negatif seyirle başlamasını bekliyoruz.
 Teknik olarak 1,450 seviyesini gün içi referans, 1,435 seviyesini ise stop-loss olarak kabul ediyoruz. Bir süredir bahsettiğimiz 1,480-1,500 bölgesini ise hedef olarak koruyoruz.

VIOP-30 Kontratı Teknik Yorum

 Kontratta alımların devam etmesi halinde 1.585 seviyesini ilk direnç olarak takip edeceğiz. Bu seviyenin aşılması halinde 1.590 ve 1.600 direnç seviyelerini takip ediyor olacağız.
 Olası aşağı yönlü hareketlerde ise 1.565 ve 1.550 seviyeleri destek olarak izlenmelidir.

Günlük Hisse Beklentileri

Kaynak: Teknik Strateji Bülteni