Vakıf Yatırım Hisse Önerileri – (14.11.2019)

Teknik Strateji Bülteni

Güne yatay seyirle başlayan BIST-100 endeksi gün içinde oldukça güçlü seyretti ve günü %0.8 artışla 104,828 seviyesinden kapattı. İşlem hacmi yine aylık ortalamanın üzerinde 9.54 milyar TL olarak gerçekleşti. Endekse dahil 60 hisse değer kazanırken, 31 hisse değer kaybetti.

Dün açıklanan Euro bölgesi sanayi üretimi Eylül’de yüzde 0.1 arttı. Beklenti ise yüzde 0.2 azalması yönündeydi. Üst üste iki aydır beklentilerin üzerinde artan sanayi üretimi toparlanma sinyalleri verdi. ABD’de ise tüketici fiyat endeksi (TÜFE) iç tüketimin etkisiyle Ekim ayında, beklentilerin üzerinde, %0.4 arttı. Euro/Dolar paritesi bu gelişmelerle 1.10 üzerinde dengelenirken, yurtdışı hisse piyasalarında halen ticaret görüşmelerindeki belirsizlik sebebiyle kar satışları hakimdi. S&P500 %0.1 değer kazanırken, DAX %0.4, Nikkei %0.6 değer kaybetti. Yurtdışı piyasalar için takip edilen bir diğer önemli gelişme FED başkanı Powell’ın açıklamaları oldu. Powell, FED’in para politikasının mevcut ekonomik göstergelerle uyumlu olduğunu belirtti ve Aralık ayında faizlerin sabit kalacağı yönündeki piyasa beklentilerini destekledi.

Yerel varlıklar için ise gözler Washington’da idi. Dün TSİ 20:00’de başlayan Cumhurbaşkanı R.Tayyip Erdoğan ve Trump arasındaki görüşme sonrasında basın toplantısı yapıldı. Yapılan açıklamalarda Suriye konusu, F-35 ile S-400 alımları, FETÖ ile mücadele konularına değinildi. Genel hatlarıyla, iki ülkenin çoğu konuda beraber hareket etmeye devam edecekleri ancak S-400 alımlarının ABD tarafında zorluk oluşturduğunu görüyoruz. Konu başlıklarının detaylarına henüz hakim olmasak da bugün içinde daha da netleşmesini bekliyoruz. Özetle henüz piyasaları etkileyebilecek bir sonucun otaya çıkmadığını düşünüyoruz.

BIST-100 endeksinin güne yatay bir başlangıç yapmasını bekliyoruz. 106,000 ana direnç, 104,300-103,800 ise destek seviyeleri olarak takip edilebilir.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA EKRANI İÇİN HEMEN TIKLAYIN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin