Vakıf Yatırım Hisse Önerileri – (14.04.2021)

Teknik Strateji

Güne satışlarla başlayan BİST100 endeksi günün ilk yarısı satıcılı seyrederken, ikinci yarısında kayıpların tamamını geri aldı ve günü %0.18 artışla 1,378 seviyesinden kapattı. İşlem hacmi 19.2 milyar TL olarak gerçekleşirken, endekse dahil sadece 32 hisse değer kazandı, 64 tanesi ise değer kaybetti. Güne başlarken, sabah saatlerinde dolar/TL 8.12 seviyesinden işlem görürken, yurtdışı vadeli piyasalarda pozitif bir seyir izleniyor.

Yurtdışı piyasalar adına dün en kritik görülen ABD enflasyon verisi, seviye olarak 2 yılın en yüksek seviyesinde gerçekleşmesine rağmen, beklentilere paralel geldi. Enflasyondaki artışın geçici olabileceğini FED yetkilileri geçtiğimiz dönemde sıklıkla dile getirmişti. Bu veri ile görüldü ki; enflasyondaki artış, baz etkisi ve benzin fiyatları kaynaklı, bu nedenle piyasa beklentileri de enflasyondaki kalıcılığı sorguladı. Nitekim veri sonrasında enflasyon başa baş seviyelerinde değişim gözlenmezken, ABD 10 yıllık tahvil faizi %1.62’ye geriledi. Hisse endekslerinde de iyimserlik hakimdi. S&P500 endeksi yine rekor tazelerken, Nasdaq; Apple, Nvidia, Tesla gibi şirketlerin de etkisiyle %1’in üzerinde değer kazandı. Sabah saatlerinde ABD’deki iyimserlik Asya piyasalarına da yansımış görünüyor. İçeride ise dün sanayi üretimi ve kabine toplantısı takip edildi. Sanayi üretimi aylık bazda ivme kaybetmiş görülse de, ilk çeyrek büyüme verisi açısından oldukça olumlu sinyal üretmeye devam etti. Sıkılaşma adımlarına rağmen iki ayda yıllık %10 büyüme kaydeden sanayi üretimi ilk çeyrek büyümesinin de %5 civarında gelebileceğine işaret ediyor. Öte yandan dünkü kabine toplantısının ardından kısıtlamaların Ramazan ayı boyunca artırılacağı açıklandı. Salgın hedeflenen şekilde gerçekleşmezse daha sert önlemlerin de alınabileceği belirtildi. Son dönemde artan vaka sayılarıyla bu kısıtlamalar bekleniyordu, bu nedenle piyasa etkisinin sınırlı olmasını, gıda perakende sektörü üzerinde ise pozitif fiyatlama olmasını bekleriz.

BIST-100 endeksinin güne pozitif seyirle başlamasını bekliyoruz. Kısa vadede 1,390-1,400 direnç bölgesi iken 1,340-1,360 destek bölgesi olarak takip edilebilir. Endekste 1,400 seviyesi aşılmadıkça tepkinin sınırlı kalabileceğini düşünüyoruz, bu aşamada dalgalı seyrin devamını bekliyoruz.

BIST-100 Teknik Yorum

 BIST-100 endeksinin güne pozitif seyirle başlamasını bekliyoruz.
 Kısa vadede 1,390-1,400 direnç bölgesi iken 1,340-1,360 destek bölgesi olarak takip edilebilir. Endekste 1,400 seviyesi aşılmadıkça tepkinin sınırlı kalabileceğini düşünüyoruz, bu aşamada dalgalı seyrin devamını bekliyoruz.

VIOP-30 Kontratı Teknik Yorum

 Kontratta satışların devam etmesi halinde 1.420 seviyesini ilk destek olarak takip ediyor olacağız. Bu seviyenin altında 1.400 ve 1.380 önemli destek seviyeleri olarak izlenebilir.
 Olası yukarı yönlü hareketlerde ise 1.450-1.465 ve 1.480 seviyeleri direnç olarak takip edilmelidir.

Günlük Hisse Beklentileri

Kaynak: Teknik Strateji Bülteni

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN