Vakıf Yatırım Hisse Önerileri – (13.12.2019)

Teknik Strateji Bülteni

Güne alımlarla başlayan BIST-100 endeksi günün geri kalanında da oldukça güçlü bir seyir izledi ve %2 artışla, 110,114 seviyesinden kapanış yaptı. İşlem hacmi 10.6 milyar TL seviyesinden gerçekleşirken, endekse dahil 80 hisse değer kazandı, 14 hisse ise değer kaybetti. Kur 5.80 altında sakin seyrederken, gösterge tahvil %12’nin altına geriledi ve 5 yıllık ülke risk primi CDS 299 seviyesine geldi.

FED kararlarının ardından pozitif fiyatlanmaya başlayan küresel hisse endeksleri, dün de ralliye devam etti. Uzun süredir beklenen ABD-Çin arasındaki “Faz-1” anlaşması büyük ölçüde bitti ve imza aşamasına geldi. ABD Başkanı Trump ise 15 Aralık tarifelerinin durdurulmasını onayladı. ECB piyasada beklenen şekilde herhangi bir değişiklik yapmazken, İngiltere’de yapılan seçimler sonrasındaki çıkış anketi, Başbakan Boris Johnson liderliğindeki Muhafazakar Parti’nin açık farkla önde olduğunu gösteriyor.

İçeride ise dün TCMB faiz kararı takip edildi. TCMB beklentilerin hafif üzerinde 200 baz puan indirime giderek politika faizini %12 seviyesine çekti. Bu karar ile birlikte TCMB’nin 2019 yılı içerisindeki toplam faiz indirimi 12 puan oldu. 2018’de yapılan 11.25 puanlık artırımın tamamı geri alındı. TCMB, dezenflasyon süreci, enflasyon beklentilerindeki iyileşme ve iktisadi faaliyetlerdeki toparlanma eğiliminin sürdüğünü belirtti. Öte yandan ABD Senatosu sözde Ermeni soykırımı yasa tasarısını oy birliğiyle kabul etti.

Bugün içeride sanayi üretimi, ABD’de ise perakende satışlar takip edilecek. BIST-100 endeksinin güne alımlarla başlamasını bekliyoruz. FED,ECB ve TCMB toplantılarının ardından mevcut düşük faiz ortamının ve destekleyici para politikalarının devamına ilişkin sinyal alınması bir süre daha iyimserliğe katkıda bulunacaktır. Öte yandan risklerin de iyiden iyiye azaldığını görüyoruz. Mevcut durumda ABD-Türkiye ilişkilerine yönelik haber akışı ve gelişmeler takip edilmelidir. 109,000 destek seviyesi iken 112,000 direnç seviyesi olarak takip edilmelidir.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA EKRANI İÇİN HEMEN TIKLAYIN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin