Vakıf Yatırım Hisse Önerileri – (13.11.2019)

Teknik Strateji Bülteni

Güne beklentilerimize paralel şekilde pozitif seyirle başlayan BIST-100 endeksi gün içinde de gücünü korudu ve günü %0.8 artışla 103,972 seviyesinden kapattı. İşlem hacmi 9.85 milyar TL seviyesinde geçekleşirken endekse dahil 58 hisse değer kazandı, 36 hisse ise değer kaybetti.

Avrupa piyasaları ticaret görüşmeleri haberleri ile yükselirken, Almanya ZEW endeksi beklentilerin üzerinde açıklandı. Akşam saatlerinde ABD Başkanı Trump’ın New York’taki konuşmasında 3 ana başlığa değindi. Çin ile görüşmelerle ilgili olarak “Faz-1” anlaşmasının imzalanmasının yakın olduğunu ancak imzalanmaması halinde ise yeni tarifelerin gündeme gelebileceğini açıkladı. Avrupa ile ilgili ise ticari engellerin bir çok yönden Çin’den daha kötü olduğunu vurguladı. Son olarak da FED’i ele alan Trump, en düşük faizin ABD’de bulunması gerektiğini belirtti. Bu açıklamalarla beraber Asya piyasaları başta olmak üzere satıcılı bir seyir izlendi.

İçeride ise cari denge takip edildi. TCMB’nin açıkladığı verilere göre, 2018 Eylül ayında 1,88 mlr $ fazla veren ödemeler dengesi, 2019 Eylül ayında piyasa beklentilerinin (2,2 mlr $ fazla) hafif üzerinde 2,48 mlr $ fazla verdi. Böylece 12 aylık cari işlemler dengesi 5,89 mlr $ cari fazla vermiş oldu.

Bugünün en önemli gelişmesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Trump’ın TSİ 20:00’de başlayacak olan görüşmesi ve basın toplantısı olacak. Ayrıca Avrupa ve ABD enflasyon verileri ile FED başkanı Powell’ın açıklamaları takip edilecek.

Endeksin güne kar satışlarıyla başlamasını bekliyoruz. 103,500-103,300 ilk destek bölgesi olarak takip edilebilir. 105,000-106,000 direnç bölgesi olarak korunuyor.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA EKRANI İÇİN HEMEN TIKLAYIN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin