Vakıf Yatırım Hisse Önerileri – (12.12.2019)

Teknik Strateji Bülteni

Güne yatay seyirle başlayan ve gün içinde dalgalı yatay bir seyir izleyen BIST-100 endeksi günü %0.1 kayıpla 107,921 seviyesinden kapattı. İşlem hacmi ise son bir ayın en düşüğü olan 7.47 milyar TL seviyesinden gerçekleşti. Endekse dahil 48 hisse değer kazandı, 47 hisse ise değer kaybetti.

Dün yurtdışı hisse piyasalarında ise pozitif hava hakimdi. ABD’nin Çin’e uygulayacağı ikinci kısım tarifelerin ertelenme beklentisiyle başlayan alımlar FED sonrasında da devam etti. Dünün en önemli gelişmesi FED’in faiz kararı ve sonrasındaki açıklamalardı. FED beklentilerle uyumlu şekilde faizlerde değişikliğe gitmedi. Makro projeksiyonlarda da kayda değer değişiklik görülmezken, üyelerin 2021 yılına kadar bir faiz artırımı öngörmemesi dikkat çekti. Enflasyonda belirgin artış görmedikçe faizlerin artırılmayacağının altını çizen Powell, tahvil alımlarıyla ilgili de makro bir etkisinin olmadığını yineledi. Piyasalar tarafından güvercin algılanan bu toplantı sonrasında faiz indirim olasılıklarının 2020’nin ikinci yarısında kümelendiğini görüyoruz.

İçeride ise cari denge beklentilere paralel gerçekleşirken, ABD Temsilciler Meclisi’nde oylanan yaptırımlarla ilgili yasa tasarısı öncesinde yatay seyir izledik. ABD Temsilciler Meclisi’nde 29 Ekim’de 403’e karşı 16 oyla geçen Türkiye’ye yaptırım yasası, ABD Senato Dış İlişkiler Komisyonu’nda da 18 evet oyuna karşı 4 hayır oyuyla kabul edildi. Tasarı buradan sonra Senato Genel Kurulu’nda oylanacak. Tasarı, Senato Genel Kurulu’ndan da geçtiği takdirde son olarak Başkan Trump’a gidecek. Ancak 100 kişilik Senato Genel Kurulu’nun 3’te 2’sinden fazlası tasarıya evet oyu verirse, Trump’ın veto yetkisi kalkıyor. Henüz Senato takvimi belli değil.

Bugün Avrupa bölgesi sanayi üretimi ve ECB’nin faiz kararı ile TCMB faiz kararı takip edilecek. Piyasalarda ECB’ye dair bir beklenti oluşmazken, Başkan Lagarde’ın ilk toplantısı olacak. TCMB’den ise 150-250 baz puan faiz indirimi bekleniyor.

BIST-100 endeksinin güne alımlarla başlamasını bekliyoruz. 108,700-109,500 ve 110,000 direnç seviyeleri iken 107,500-107,000 destek seviyeleridir.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA EKRANI İÇİN HEMEN TIKLAYIN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin