Vakıf Yatırım Hisse Önerileri – (05.12.2019)

Teknik Strateji Bülteni

Güne tepki alımlarıyla başlayan BIST-100 endeksi gün içinde de yükselişini sürdürdü ve günü %0.85 artışla 107,701 seviyesinden kapattı. İşlem hacmi 8.48 milyar TL olarak gerçekleşirken, endekse dahil 76 hisse değer kazandı, 17 hisse ise değer kaybetti. USD/TL kuru yatay bir görünüm ortaya koyarken, gösterge tahvil ve 5 yıllık CDS’te ise gerileme izlendi.

Yurtdışı piyasalarda da NATO zirvesi sonrasında iyimserlik hakimdi. ABD ve Avrupa hisse endeksleri bir önceki satışların tamamını geri aldı. ABD Başkanı Trump’ın Çin ile anlaşmanın zamanına ilişkin yaptığı açıklamalara rağmen, ABD ve Çin yetkilileri anlaşmanın halen yakın zamanda yapılabileceğini belirtiyorlar. 15 Aralık’taki yeni tarifelerden önce bu konuda bir adım atılması beklenebilir. Ekonomik ajandada ise PMI verileri vardı, Avrupa ve ABD’de bileşik PMI verileri toparlanmaya işaret etti.

Yerel varlık fiyatlamalarında ise yurtdışına paralel bir seyir izleniyor. Veri akışı sakin ancak NATO zirvesi sonrasındaki açıklamalar takip edilebilir. Hem zirve sonrasında Londra Bildirgesinde, hem de ülke liderlerinin yaptığı açıklamalarda, özellikle güvenlik konusunda, Türkiye lehine yapılan açıklamalar piyasalardaki hareketi destekler nitelikte.

Bugün Avrupa’da perakende satışlar ve büyüme, ABD’de ise dış ticaret dengesi, dayanıklı mal siparişleri ve işsizlik başvuruları takip edilecek. Ayrıca iki gün sürecek olan OPEC toplantısı da bugün başlayacak.

BIST-100 endeksinin güne pozitif seyirle başlamasını bekliyoruz. 108,000-108,800 ilk direnç seviyeleri olsa da 110,000-112,000 bölgesini hedeflemeye devam ediyoruz.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA EKRANI İÇİN HEMEN TIKLAYIN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin