Turkcell Hisse Önerisi / Halk Yatırım – (22.02.2021)

Öneri: AL

Hisse Fiyatı: 17,08 TL
Hedef Fiyat: 24,41 TL
Getiri Potansiyeli: %43

– Lifecell’in ertelenmiş vergi gelirinin etkisiyle beklentileri aşan net kar. Turkcell’in net finansman giderleri, faiz ve hedging giderlerinde görülen artış nedeniyle geçen yıl son çeyrekteki 214 milyon TL seviyesinden 4Ç20’de 381,8 milyon TL seviyesine yükseldi. Net karın beklentimizin üzerinde gerçekleşmesinde ise, ertelenmiş vergi gelirinin beklentimizin üzerinde gerçekleşmesi etkili oldu. Lifecell kaynaklı 689 milyon TL’lik ertelenmiş vergi geliri kaydedildi. Böylelikle, şirketin net karı yıllık bazda %72 artışla 1,30 milyar TL olarak gerçekleşti. Açıklanan rakam kurum beklentimizin %27, piyasa beklentisinin ise %17 üzerinde gerçekleşti. Tek seferlik etkilerden arındırıldığında, net karın 1,02 milyar TL seviyesinde kurum beklentimize paralel gerçekleştiğini belirtmek isteriz. Net kar marjı bu dönemde yıllık bazda 5,24 puan artışla %16,5 seviyesine yükseldi. Her ne kadar net kar piyasa beklentisinin üzerinde gerçekleşse de, mobil ARPU’daki yıllık artışın ortalama çeyreksel TÜFE’nin altında kalması nedeniyle sonuçların hisse performansına yansımasını ‘negatif’ olarak değerlendiriyoruz.

– Piyasa beklentisine paralel, kurum beklentimizin hafif üzerinde satış gelirleri. 4Ç20’de toplam abone sayısı, önceki yılın aynı dönemindeki 35,77 milyondan 36,70 milyona yükselerek, kurum beklentimize paralel gerçekleşti. Mobil taraf özelinde de abone sayısı yıllık bazda %2 artışla 33,5 milyon seviyesinde, kurum beklentimizi karşıladı (Beklentimiz: 33,39 milyon idi). Çeyreksel bazda ise mobil abone sayısı, bu dönemde gerçekleşen hat kapamalar nedeniyle, faturasız segment kaynaklı düşüşlerle %1 geriledi (200K net müşteri kaybı). Diğer yandan, bu dönemde faturalı abone bazı çeyreksel ve yıllık bazda sırasıyla %2 ve %8 artışlar kaydederek 22 milyon seviyesinde gerçekleşti. Böylece, toplam mobil aboneleri içerisindeki faturalı abonelerin payı yıllık bazda 4 puan artış kaydederek %66 seviyesine yükseldi. Öte yandan, fiber abone sayısı çeyreksel ve yıllık bazda sırasıyla %4 ve %12 artışlarla 1,66 milyon seviyesinde, kurum beklentimiz olan 1,70 milyon seviyesine yakın gerçekleşti. Diğer yandan, ortalama çeyreksel enflasyonda yıllık bazda görülen %2,85’lik artış karşısında mobil karma ARPU’daki yıllık artışın çeyreksel ortalama TÜFE’nin altında seyrettiğini görüyoruz. Mobil karma ARPU 4Ç20’de yıllık bazda %11 artış kaydederek 47,5 TL seviyesine yükseldi. Bu bağlamda, mevcut durumda çeyreksel ortalama TÜFE’nin 2,5 puan altında kalan ARPU görünümünü olumsuz olarak değerlendiriyoruz. Ayrıca, kişibaşı ortalama mobil data kullanımı bu dönemde çeyreksel ve yıllık bazda sırasıyla %7 ve %44’lük artışlarla 13 gigabyte seviyesinde ve beklentimizin hafif altında gerçekleşti (Kurum beklentimiz: 13,42 gigabyte). Diğer yandan, şirket gelirlerinin %9’unu oluşturan Turkcell International gelirleri, Ukrayna operasyonlarının katkısına ek olarak olumlu kur hareketiyle yıllık bazda %33 artışla 747 milyon TL seviyesine yükseldi. Mevcut operasyonel gelişmeler sonucunda, 4Ç20’de Turkcell’in net satış gelirleri yıllık bazda %18 artış kaydederek 7,87 milyar TL olarak gerçekleşti. Açıklanan rakam, piyasa beklentisine paralel gerçekleşirken ve kurum beklentimizi %4 aştı (Kurum beklentimiz: 7,56 milyar TL, piyasa beklentisi: 7,63 milyar TL).

Kaynak: Halk Yatırım

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN