Türk Telekom Önerisi / Şeker Yatırım – (06.02.2018)

Türk Telekom Hisse Önerisi – Ak Yatırım

Türk Telekom payları hedef değerimizi, sırasıyla %60 ve %40 ağırlıklar ile kullandığımız İNA ve yurt dışı benzerleri değerleme yöntemlerine göre 8.55 TL olarak belirlemekte ve Şirket payları üzerindeki “AL” tavsiyemizi sürdürmekteyiz.

Türk Telekom, 9A17 sonuçlarında, mobil, genişbant ve sabit hat abone alımlarını belirgin ölçüde arttırırken abone başı elde edilen gelirlerinde de artış kaydedebilmiş olmasıyla büyümesindeki dayanıklılığı sunmuştur. Grup, 3Ç17’de, mobil abone sayısında 414bin ve geniş bant aboneliklerinde net 289bin ve sabit hat aboneliklerinde de halka arzı sonrasında ilk kez 186bin artış kaydedebilmiştir. Mobil abone yapısındaki, faturalı hat abone payı yükselmeye devam ederek %54.2’ye ulaşmıştır. Mobil ve genişbant hizmetlerinde daha yüksek data paketlerine olan talebin artması (mobil ve genişbant abone başı aylık gelirler sırasıyla yıllık %10.9 ve %3.5 oranında artmıştır) ve sabit hat gelir kaybının yavaşlayarak yıllık %5.5 oranında gerçekleşmiş olmasının da etkisiyle Türk Telekom, konsolide satış gelirlerinde yıllık %10.1 artış sağlamıştır. FAVÖK marjı ise, faaliyet giderlerindeki görece iyileşme ile, yıllık 1.5 y.p. artarak 3Ç17’de %36.1 olarak gerçekleşmiştir; çeyreksel FAVÖK, yıllık %14.8 artış gösterebilmiştir. Grup, bu dönemde, düşük bir baz dönem olan 3Ç16 net karının 33.8x üzerinde, 293mn TL tutarında net kar elde edebilmiştir. Türk Telekom’un 4Ç17’de yatırımlarını hızlandırabileceğini belirtmiştir; artabilecek ticari giderlerinin de etkisiyle operasyonel karlılığı 3Ç17’ye göre daha düşük gerçekleşebilecektir. Net karlılığı ise, US$ ve EUR açık pozisyonlarına bağlı olarak ve itilaflı Hazine payı ödemeleri ile ilgili ayrılacak olan yaklaşık olarak TL192mn tutarındaki karşılıklar ile baskı altında kalabilecektir. Ancak yine de, Grup’un 2017 yılı beklentilerini rahatlıkla karşılayabileceğini beklemekteyiz. Türk Telekom, 2018 yılına da kuvvetli girebileceğini, önümüzdeki yıl ülke genelinde Internet penetrasyonunu arttırmaya yönelik sabit hat genişbant aboneliklerini arttırabileceğini ve mobilde de büyümeye devam edeceğini, böylelikle 2017 yılında elde edilen büyüme momentumunun korunabileceği yönündeki olumlu beklentilerini paylaşmıştır. Bunun yanında, Türk Telekom’un %55 oranındaki payı ile ana ortağı konumundaki OTAS’ın borçluluğu konusunda gelişmeler, Grup’un bu borç ile ilgili herhangi bir yükümlülüğü olmamasına rağmen pay performansına dair algıyı etkileyebilmektedir; çözümlenme yolundaki olumlu adımların Grup payları performansı olumlu algı etkisinde bulunabileceğini düşünmekteyiz. TTKOM payları, tahminlerimize göre 2018T 5.0x ve 12.9x FD/FAVÖK ve F/K çarpanları ile işlem görmektedirler; yurt dışı benzerleri ise, 6.4x ve 16.4x çarpanlar ile işlem görmektedirler.

Raporun tamamı için tıklayın.

Önemli Uyarı: HisseOnerileri.Com, özel izni olmadan hiç bir kurumun araştırma raporunu kendi sunucularında barındırmamaktadır. Sadece kurumların ilgili sayfasına yönlendirmektedir. Dolayısıyla çalışmayan linklerden ve yönlendirilen sayfalardaki içerikten ilgili kurum sorumludur.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN