Türk Hava Yolları Hisse Önerisi / Halk Yatırım – (09.08.2019)

2Ç19 Finansal Sonuçlar – Sınırlı Negatif

Öneri: TUT
Hisse Fiyatı : 12,03 TL
Hedef Fiyat : 15,10 TL
Getiri Potansiyeli %26

Beklentilerin altında net kar. Türk Hava Yolları yılın ikinci çeyreğinde, beklentimiz olan 262,3 milyon TL ve ortalama piyasa beklentisi olan 257,5 milyon TL’nin altında 133,0 milyon TL net kar açıkladı. Beklentimizin altında gelen net karda, beklentimizin üzerinde gelen finansman gideri etkili oldu.

Satış gelirleri beklentiler ile uyumlu. İlk çeyrekte net satış gelirleri, beklentimiz ve ortalama piyasa beklentisi ile uyumlu yıllık bazda 34,9 artış ile 18.668 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. Yılın ikinci çeyreğinde toplam yolcu gelirleri dolar bazında %0,6 azalış, artan döviz kurlarının etkisiyle de TL bazında yıllık %33,9 artış gösterdi. Toplam kargo gelirleri ise dolar bazında %1,3 azalış kaydederken, TL bazında yıllık %33,8 artış göstererek 2,3 milyar TL seviyesine yükseldi.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA EKRANI İÇİN HEMEN TIKLAYIN!

Beklentiler ile uyumlu gelen operasyonel karlılık. FAVÖK yılın ikinci çeyreğinde, hem ortalama piyasa beklentisi hem de bizim beklentimiz ile uyumlu yıllık bazda %2,4 azalışla 2.254 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. FAVÖK marjı ise yıllık 4,6 puan azalarak 2Ç19’da %12,1 seviyesinde gerçekleşti.

Ertelenmiş vergi geliri destekleyici oldu. Operasyonel olmayan tarafta ise, geçen yılın aynı döneminin aksine 32 milyon TL seviyesinde gerçekleşen diğer faaliyetlerden gelirler ile 311 milyon TL seviyesinde gerçekleşen ertelenmiş vergi geliri net karı desteklerken, 460 milyon TL seviyesinde gerçekleşen net finansman gideri net karı baskılayan ana unsur oldu.

TUT tavsiyemizi sürdürüyoruz. Beklentilerin altında gelen net kar rakamından dolayı finansal sonuçların hisse performansına etkisinin sınırlı negatif olacağını düşünüyoruz. Mevcut durumda THYAO için 12-aylık hedef fiyatımız olan 15,10 TL’yi koruyor ve TUT tavsiyemizi sürdürüyoruz. Ancak, şirketin bugün düzenleyeceği telekonferans sonrasında tahminlerimizi ve hedef fiyatımızı gözden geçirip güncelleme notu paylaşıyor olacağız.

YERLİ VE YABANCI ANALİSTLER’İN AL/SAT ÖNERİLERİNİ HİSSE LAB İLE “ÜCRETSİZ” TAKİP EDİN!

Raporun tamamı için tıklayın.
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin