Tüpraş Hisse Önerisi / Oyak Yatırım – (13.01.2016)

Tüpraş Hisse Önerisi – Oyak Yatırım

Tüpraş için tavsiyemizi Endeksin Üzerinde Getiri seviyesine çekiyoruz.

Tüpraş’ın 2015 yılında yakaladığı güçlü operasyonel karlılık performansını Fuel Oil Dönüşüm yatırımının tüm yıl faaliyette olacağı 2016’da da devam ettirmesini bekliyoruz. Bunun yanında 2015’in son çeyreğindeki güçlü karlılık sonucunda iyi bir nakit temettü dağıtımını olası görüyoruz. 2015 yılı karından temettü veriminin %8 seviyelerine ulaşabileceğini düşünüyoruz. Bu olumlu beklentiler paralelinde Tüpraş için tavsiyemizi Endeksin Üzerinde Getiri seviyesine çekiyoruz. Şirket için revize ettiğimiz fiyat hedefi 88TL seviyesinde bulunurken %18’lik yükseliş potansiyeline işaret ediyor.

Fuel Oil Dönüşüm yatırımı hatırlanacağı gibi 2015 yıl ortasında devreye girmiş ve ilk kez üçüncü çeyrekte tam kapasite çalışarak Tüpraş’ın kapasite kullanımını da %105 seviyelerine çekmişti. Bu sayede şirket daha ağır hampetroller kullanarak yüksek kapasite ile bu yatırımdan yüksek verim almaya çalışmıştı. Fuel Oil Dönüşüm yatırımı şirketin faaliyet karlılığına yaklaşık 500 milyon dolarlık bir katkıda bulunurken yüksek kapasite sayesinde verimlilik artışı da sağlıyor.

2015 yılında Fuel Oil Dönüşüm yatırımı ve verimlilik artışlarının yanında Akdeniz Rafineri Marjlarının yüksek seyri de karlılığı etkileyen bir unsur olmuştu. Petrol fiyatları gerilerken Akdeniz marjları ise 2015’de ortalama 4.7 dolar seviyelerine yükselmişti.

Akdeniz Marjlarındaki yüksek seyrin 2016’da hafif gerileme olsa da 4 dolar seviyelerinde sürmesini bekliyoruz.

Fuel Oil Dönüşüm yatırımı ve Akdeniz marjlarının desteklediği Tüpraş marjının ise 2016’da da yüksek seyretmesini bekliyoruz. 2015 yılında 7 dolar seviyelerinde beklediğimiz rafineri marjının 2016 yılında ise 6.4 dolar seviyelerinde gerçekleşmesini olası görüyoruz. Bu da petroller arası fiyat farklarının da desteklediği yüksek karlılığın 2016 yılında da devam edeceğine işaret ediyor.

2015 yılında ara verilen temettü dağıtımı ise 2016 yılında yeniden hız kazanacak. Tüpraş’ın 2015 yılı karından yaklaşık 1.5 milyar TL seviyesinde bir brüt nakit temettü dağıtmasını bekliyoruz. 2015’in dördüncü çeyreğinde petrol fiyatlarındaki gerilemeye rağmen kullanılan vadeli sözleşmelerin etkisi ile bundan etkilenmeyecek olan finansalların iyi bir son çeyrek karı getireceğini düşünüyoruz. Beklentimiz şirketin son çeyrekte 1 milyar TL seviyesinde bir son çeyrek karı açıklayarak 2015 karını 2.7 milyar TL seviyesine çekmesi yönünde. Hatırlanacağı gibi Tüpraş dokuz aylık sonuçlar sonrasında kullanılan Vadeli kur kontratlarının muhasebeleştirilmesinde yaşanan farklılıklar nedeniyle temettü dağıtamamıştı. Ancak güçlü 2015 rakamları sonrası bu yüksek temettünün dağıtılmasını bekliyoruz.

Riskler: Şirket açısından özellikle ürün bazlı arz talep dengeleri sonucunda oluşan marjlar önem arzetmektedir. Sön dönemde motorin üzerinde havaların ılıman gitmesi ve ekonomik büyümeye ilişkin endişeler nedeniyle görülen baskının devam etmesi karlılığı etkileyebilir. Bunun yanında ağır petroller ile hafif petroller arasındaki fiyat farkını etkileyen gelişmeler karlılığı etkileyebilir.

OYAK Yatırım Araştırma

Önemli Uyarı: HisseOnerileri.Com, özel izni olmadan hiç bir kurumun araştırma raporunu kendi sunucularında barındırmamaktadır. Sadece kurumların ilgili sayfasına yönlendirmektedir. Dolayısıyla çalışmayan linklerden ve yönlendirilen sayfalardaki içerikten ilgili kurum sorumludur.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN