Tüpraş Hisse Önerisi / Ekinciler Yatırım – (09.09.2013)

Tüpraş Hisse Önerisi – Ekinciler Yatırım

Hisse Fiyat 38,60 
Hedef Fiyat 48,00

• Mali Analiz: Tüpras yılın ikinci çeyreginde 138 milyon TL net kar açıklarken bu rakam piyasa beklentileri paralelinde geldi. Sirketin vergi öncesi karı ise 122 milyon TL’lik bir zarara isaret etmesine ragmen son çeyrek kar rakamı 259 milyon TL’lik beklentilerden yüksek gelen ertelenmis vergi gelirinden kaynaklanmaktadır. Bu zararda özellikle faaliyet karındaki gerileme ve kur farkı giderleri etkili oldu. Sirketin FAVÖK’ü ise piyasa beklentisinin altında 135 milyon TL olarak açıklandı. Faaliyet karının kötü gelmesinde özellikle düsük rafineri marjı ve stok zararlarından kaynaklandı. 6ran’a karsı devam eden yaptırımlar ile düsen petrol fiyatı ile ve zayıf talep Tüpras’ın geçen yıl 3.65 dolar/varil net rafineri marjı bu yıl 2.63 dolar/varil seviyelerinde gerçeklesti. Rafinerilerin 6lk 3 aylık dönemde tamamlanan yogun bakım ve onarım duruslarının da etkisi ile 196 Bin Ton azalan hampetrol ve yarı mamül sarjı nedeniyle 2013 yılı ilk altı aylık dönemde toplam kapasite kullanımı %75,8’den %74,4 seviyesine gerilemistir.

• Fuel Oil Dönüsüm Projesi: Proje için simdiye kadar toplam 1,8 milyar TL harcandı ve projenin %77’si tamamlandı. Projenin 2014 Kasım’da tamamlanması bekleniyor. Tüpras bu projenin yatırımı için aldıgı tesvik ile ilgili 259 milyon TL tutarında ertelenmis vergi gelirini kaydetti. Sirket projenin 2014’de tamamlanması ile 550 milyon $’lık FAVÖK artısı saglayacagı beklentisini tekrarladı. Bu yatırımın Tüpras’ın kârlılıgını %50 oranında artırması ve ertelenmis vergi gelirlerinin yıl sonunda 500-600 milyon TL’ye ulasması bekleniyor.

• Beklenti_ Tüpras 2013 yılında 6ran’dan petrol ithalinin 5.5 milyon tona inmesini bekliyor. 2011 yılında 9.7 milyon tondan 2012 yılında 7.2 milyon tona inen petrol alımları Haziran ayında ABD tarafından Türkiye’ye saglanan muafiyet kapsamında 2013 yılında da 5.5 milyon seviyesine inmesi bekleniliyor.

• Degerlendirme: Fuel Oil Dönüsüm Projesi’nin Kasım 2014’te devreye girmesiyle uzun vadeli olumlu bir görünüm sunması beklenmekte, ancak kur farkı giderlerinin mali tablolar üzerindeki baskısının devam etmesi beklenmektedir. TUPRS hisseleri için tavsiyemiz “Endekse Yakın Getiri” olarak devam etmektedir. Hisse için yeni hedef fiyat 48,00 TL olarak belirlenmistir. Hisse 7,42× F/K ve 2,33× PD/DD ile islem görmektedir.

Rapora ulaşmak için tıklayınız.

Ekinciler Yatırım Araştırma

Önemli Uyarı: HisseOnerileri.Com, özel izni olmadan hiç bir kurumun araştırma raporunu kendi sunucularında barındırmamaktadır. Sadece kurumların ilgili sayfasına yönlendirmektedir. Dolayısıyla çalışmayan linklerden ve yönlendirilen sayfalardaki içerikten ilgili kurum sorumludur.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN