TSKB Hisse Önerisi / Ziraat Yatırım – (31.10.2018)

TSKB Hisse Önerisi

“TSKB’nin 3Ç2018’deki Net Dönem Karı 167mn TL ile Beklentilere Yakın Gerçekleşti…”

Öneri : “AL”
Hedef Hisse Fiyatı : 1,28TL

TSKB’nin 2018 yılının üçünü çeyreğinde net dönem karı bir önceki çeyreğe göre ufak çaplı bir artışla 167mn TL olarak gerçekleşirken, net kar rakamı bizim beklentimiz olan 169mn TL ve piyasa beklentisi olan 168mn TL’ye yakın gerçekleşmiştir.

Üçüncü çeyrek karı ile birlikte TSKB’nin Ocak – Eylül net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre %9 oranında artış kaydederek 491mn TL’ye ulaşmıştır.

Çeyreklik bazda, net faiz gelirleri bir önceki çeyreğe göre %34 oranında artarak 486mn TL’ye çıkarken, TÜFE endeksli tahvillerin katkısı 50mn TL artarak 94mn TL olmuştur. Banka TÜFE endeksli tahvillerin hesaplamasında kullandığı tahmini enflasyonunu %9,54’ten %19’a çıkartmıştır. Banka bu çeyrekte 13mn TL temettü geliri elde ederken, ticari zarar 14,4mn TL artarak 63mn TL’ye çıkmıştır. Diğer yandan, karşılık giderlerinde kur kaynaklı artış devam ederken, bir önceki çeyreğe göre karşılık giderleri %28 oranında artarak 190mn TL’ye çıkmıştır. Bunların dışında operasyonel giderlerde %5,4’lük gerileme kaydedilmiştir.

Banka’nın net faiz marjı, YP kredilerin ve TÜFE endeksi tahvillerin olumlu katkısıyla 63baz puan artarak %5,16 oranına yükselmiştir. Özsermaye ve aktif karlılık ise %17,5 ve %1,7 olarak gerçekleşmiştir.

BDDK, Ağustos ayında döviz kurları ve faizlerdeki yüksek oynaklığa istinaden sermaye yeterlilik rasyosu hesaplamasında menkul kıymet yeniden değerleme kayıplarının dikkate alınmaması ve kullanılacak kur seviyesi ile ilgili düzenleme yapmıştı. BDDK’nın bu adımına istinaden TSKB’nin sermaye yeterlilik oranı çeyreksel bazda 271 baz puan artarak %17,86’ya yükselmiştir. BDDK düzenlemesi olmasaydı Banka’nın sermaye yeterlilik oranı yaklaşık 421baz puan daha düşük olacaktı. Kurun sermaye yeterlilik rasyosuna negatif etkisi ise 230bp olacaktı.

Raporun tamamı için tıklayın.

Önemli Uyarı: HisseOnerileri.Com, özel izni olmadan hiç bir kurumun araştırma raporunu kendi sunucularında barındırmamaktadır. Sadece kurumların ilgili sayfasına yönlendirmektedir. Dolayısıyla çalışmayan linklerden ve yönlendirilen sayfalardaki içerikten ilgili kurum sorumludur.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN