TSKB Hisse Önerisi / İş Yatırım – (03.10.2013)

TSKB Hisse Önerisi – İş Yatırım

Güçlü temeller üzerinde büyüyor. TSKB’nin özellikleri ucuz fonlama maliyeti, dengeli aktif/pasif vade yapısı, güçlü özsermaye, yüksek aktif kalitesi ve etkinlik şeklinde özetlenebilir. Bankanın uluslararası finansal kuruluşlardan elde ettiği uygun maliyetli fonlamanın ortalama vadesinin 11 yıl gibi uzun bir süre olması rekabette bankaya avantaj getiriyor. Ayrıca bankanın iş modeli, yakında yürürlüğe girmiş ve girecek bir çok yasal düzenlemeden etkilenmemesini sağlıyor. Bankanın gündeminde olan uzun vadeli TL kredi plasmanı yaratma stratejisini marjların güçlü duru şu açısından çok doğru yönde atılmış bir adım olarak görüyoruz.

Menkul kıymet spredlerinin düşüşü net faiz marjını bir miktar daraltacak. Kredi spredlerinin halen %3,6 gibi yüksek bir seviyede seyretmesi marjların korunmasını sağlayacaktır. Menkul kıymetlerde fonlamanın %32’sinin repolardan oluşması ve aşağı yönlü fiyatlamalar nedeniyle daralan marjların bir süre daha marjlar açısından daraltıcı etki yapması olası. Yatırımlarda yaklaşık iki sene süren durgunluğun bir talep şişkinliği yaptığı ve bir süre sonra devreye girecek büyük altyapı projelerinin bankanın kredi hacmini artırıcı etki yapmasını bekliyoruz.

 Güçlü aktif kalitesi sürdürülecek. Teminatsız bireysel kredilere riski olmaması ve güçlü teminat politikaları nedeniyle TSKB’nin belirgin olarak en güçlü yanlarından biri olarak aktif kalitesi ön plana çıkıyor. Bankanın takipteki krediler oranının %0,5 düzeyiyle istikrarlı bir yapıda devam etmesini beklerken risk maliyetinin karlılığı baskılayıcı bir unsur olamayacağını düşünüyoruz. Aynı şekilde bankanın faaliyet giderlerinin çok düşük düzeyde seyri karlılığın bu cepheden de tehdit edilmeme özelliğini ortaya koyuyor.

Banka için AL tavsiyemizi koruyoruz. TSKB’nin diğer bankalara göre marjlarının güçlü duru şu, kurdaki oynaklık ve diğer bankacılık risklerine karşı daha korunaklı yapısı nedeniyle bu dönemde pozisyonların artırılması gereken bir seçenek olduğunu düşünüyoruz. Önümüzde ekonomiyi bekleyen yavaşlamanın bankalar için sebep olabileceği kredi riskinin TSKB için daha az tehdit oluşturan bir unsur olduğu görülmekte. TSKB, 2014 tahminlerine göre 8,1x F/K ve 1,3x P/ DD çarpanlarıyla işlem görüyor. Bu seviyeleri özellikle F/K açısından cazip görüyoruz.

İş Yatırım 2013 Ekim Aylık Hisse Senedi Stratejisi

Tüm TSKB hisse önerileri için tıklayın!

TÜM ÖZEL HİSSE ÖNERİLERİ İÇİN TIKLAYIN!

Önemli Uyarı: HisseOnerileri.Com, özel izni olmadan hiç bir kurumun araştırma raporunu kendi sunucularında barındırmamaktadır. Sadece kurumların ilgili sayfasına yönlendirmektedir. Dolayısıyla çalışmayan linklerden ve yönlendirilen sayfalardaki içerikten ilgili kurum sorumludur.

Hisse senetleri ve piyasalar konusunda sormak istediklerinizi piyasa uzmanımıza aşağıdaki form yardımıyla iletebilirsiniz.

İletişim Formu

Adınız Soyadınız (gerekli)

E-posta Adresiniz (gerekli)

Telefonunuz (gerekli)

Mesajınız (gerekli)

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin