TSKB Hisse Önerisi / Şeker Yatırım – (29.10.2013)

Tskb Hisse Önerisi – Şeker Yatırım

TSKB yılın ikinci çeyreğinde net karını hem bizim hem piyasa beklentisi olan 92mnTL ile birebir örtüşen bir kar rakamı açıkladı.

Açıklanan kar rakamı y ıllık olarak sabit kalırken, çeyreksel %9’luk artışa işaret etmektedir. Genel olarak beklentilere paralel kar rakamı açıklasa da, bankanın gelir tablosu kaleminde farklılıklar olan noktalar; beklentimizin üzerinde çeyreklik kar marjına bağlı olarak yüksek gelen net faiz gelirleri, daha yüksek kur farkı zararı, beklentimizden düşük gelen komisyon gelirleri ve düşük vergi oranı idi. Çeyreksel net faiz geliri 117mnTL seviyesinde, bir önceki çeyreğe göre beklentilerimizin üzerinde %5 oranında arttı. Her ne kadar menkul kıymet getirilerinde azalış yaşansa da, değer kaybeden TL’ye bağlı olarak bankanın çeyreksel net kar marjı %4.4 seviyesinde sabit kaldı. Bankanın ikinci çeyrekte de MK portföyünü yeniden yapılandırdığını görüyoruz. Bu çeyrekte sermaye piyasası i şlem karında kayda değer bir artış yaşanmazken, değer kaybeden TL’nin kur farkı zararı doğurarak, net faiz gelirlerine yaptığı katkıyı azalttığı görünüyor. Önümüzdeki çeyreklerde artmasını beklediğimiz kurumsal finansman aktiviteleri ile bankanın komisyon gelirlerinde artış yaşanacağını düşünüyoruz. Bilançoda İkinci çeyrekte hem kredi büyümesinde hem de alınan krediler de yatay bir seyir gördük. Ancak hem yıllık %7’lik artış oranını hem de ikinci yarıda hızlanmasını beklediğimiz proje finansmanı kredilerini göz önüne aldığımızda, bankanın YP cinsinden düzeltilmiş kredi büyümesinin, hedefleri dahilinde %15 seviyesinde gerçekleşmesini bekliyoruz.

Bankanın hem uzun vadede sahip olduğu yüksek kar artışı potansiyeli, hem de önümüzdeki dönemde artmasını beklediğimiz volatiliteye karşı daha dayanıklı bir yapısı olması sebebiyle TSKB için AL önerimizi koruyoruz.

Şeker Yatırım 2013 Kasım Aylık Bülteni

Önemli Uyarı: HisseOnerileri.Com, özel izni olmadan hiç bir kurumun araştırma raporunu kendi sunucularında barındırmamaktadır. Sadece kurumların ilgili sayfasına yönlendirmektedir. Dolayısıyla çalışmayan linklerden ve yönlendirilen sayfalardaki içerikten ilgili kurum sorumludur.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN