TSKB Hisse Önerisi / Şeker Yatırım 2013

TSKB Hisse Önerisi – Şeker Yatırım

Şeker Yatırım TSKB 2013 Hedef Fiyatını 2.42 TL Olarak Belirlerdi.

2012 yılının üçüncü çeyreğinde banka 67 milyon TL net kar açıkladı. Bu rakam piyasa beklentisi olan 72 milyon TL’nin altında gerçekleşmiştir. Net kar üçüncü çeyrekte bir önceki çeyreğe göre % 27 azalış gösterirken bir önceki yılın aynı dönemine göre ise %27 artış göstermiştir. Özsermaye karlılığı %21.3 gerçekleşmiştir. Üçüncü çeyrekte krediler yılbaşından bu yana %4.2 artarken yıllık bazda ise %10 büyümüştür. Kredilerin toplam varlıklara oranı 67 gerçekleşerek sektör ortalaması olan %57.8’in üzerindedir. TSKB kredilerini uzun dönem kaynaklarla (ortalama vade 12 yıl) fonlamaktadır. Banka özellikle kredilerini enerji sektöründe kullandırmaktadır. Öte yandan varlık kalitesini incelediğimizde TSKB aktif kalitesiyle ön plana çıkmaktadır. Bankanın sorunlu kredilerin toplam kredilere oranı %0.3 gerçekleşmiştir. Sektör ortalaması olan %3 ile karşılaştırdığımızda bu oran sektörün çok altındadır. Bankacılık sektörünün sağlığı açısından önemli bir gösterge olan sermaye yeterlilik rasyosunu incelediğimizde bankanın güçlü sermaye yapısını koruduğunu görmekteyiz. Basel 2 hesaplamalarına göre bankanın sermaye yeterlilik rasyosu üçüncü çeyrekte %18.4 gerçekleşmiş olup, bu oran sektör ortalaması olan % 16.3’ün üzerindedir. Gelir tablosuna baktığımızda, net faiz gelirleri beklentilerimiz dahilinde çeyreklik bazda %6.3 düşerken yıllık bazda ise %2.54 artmıştır. Net faiz marjı ise %4.5 sektörde yer alan bankalar en yüksek net faiz marjına sahip bankalardan biridir. Ücret ve komisyon gelirleri ise güçlü seyrini sürdürmüş ve çeyreklik ve yıllık bazda sırasıyla %41 ve %30 artış göstermiştir.

Bu gelişmeler ışığın daha önceden TSKB için vermiş olduğumuz 2.42 TL hedef fiyatımızı ve AL önerimizi koruyoruz.

Raporun tamamı için tıklayın.

Şeker Yatırım 2013 Ocak Aylık Bülteni

Önemli Uyarı: HisseOnerileri.Com, özel izni olmadan hiç bir kurumun araştırma raporunu kendi sunucularında barındırmamaktadır. Sadece kurumların ilgili sayfasına yönlendirmektedir. Dolayısıyla çalışmayan linklerden ve yönlendirilen sayfalardaki içerikten ilgili kurum sorumludur.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN