Trakya Cam Önerisi / Garanti Yatırım – (26.10.2018)

Trakya Cam Hisse Önerisi

Mevcut Hisse Fiyatı: 3.61 TL
Hedef Hisse Fiyatı: 5.10TL
Potansiyel Getiri: %41

3Ç18 Finansal Sonuçlar – Olumsuz

Net kar piyasa beklentisiyle uyumlu
– Trakya Cam 3Ç18’de piyasa beklentilerin %5 ve bizim beklentimizin %11 altında, 276mn TL net kar açıklamıştır. Net kar yıllık olarak %72 artarken bir önceki çeyreğe göre %7 azalmıştır.
– Kar tahminimiz, daha zayıf gerçekleşen faaliyet karlılığı nedeniyle açıklanan net karın altında kalmıştır.
– Trakya Cam, Hindistan’da HNG Float Glass Limited’in kalan %49.8 hissesini ve ayrıca İtalya’da Sangalli Manfredonia’nın varlıklarını 2018 Haziran sonunda devralmış ve 3Ç18 itibariyle tam konsolide etmeye başlamıştır.
-Trakya Cam 3Ç18’de 1,667mn TL gelir elde etmiştir. Bu rakam yıllık %65 ve çeyreksel %26 artmıştır. HNG Hindistan hariç tutulduğunda gelirlerdeki yıllık artış %56 olmuştur. Toplam düz cam üretimi Hindistan faaliyetlerinin tam konsolidasyonu nedeniyle 3Ç18’de 656bin ton olurken yıllık %7 artmıştır. Hindistan hariç tutulduğunda ise Eylül başında Bulgaristan’da başlayan soğuk tamir nedeniyle cam üretim hacmi yıllık %3 azalmış olacaktı.
– Net karın yıllık olarak %72 artmasında gelirlerdeki %65 ve FVAÖK’teki %23 artış ile birlikte ve daha yüksek gerçekleşen operasyonel olmayan gelirler etkilidir. Trakya Cam 3Ç18’de finansal varlık değerleme farkından kaynaklanan 291mn TL yatırım faaliyetlerinden gelir elde etmiş olup bu 3Ç18’de kaydedilen 255mn TL’lik finansal giderin net kar üstündeki etkilerini gidermiştir.
– Trakya Cam 3Ç18’de 292mn TL’lik FVAÖK kaydederken, %17.5 olan FVAÖK marjı ise, satılan malların ve faaliyet giderlerin satışlara oranlarının Hindistan etkisiyle artmaş olması ve daha yüksek hammadde ve enerji maliyetleri nedeniyle yıllık 6.0 puan azalmış ve piyasa beklentisi olan %21.5’in altında gerçekleşmiştir.

Olumsuz piyasa etkisi bekliyoruz.
– Trakya Cam’ın 3Ç18 net karı genel olarak beklentilerle uyumlu olmasına karşın, FVAÖK marjı ise beklentilerin oldukça altındadır. Bu sebeple 3Ç18 sonuçlarının hisse etkisini olumsuz olarak değerlendiriyoruz.

Raporun tamamı için tıklayın.

Önemli Uyarı: HisseOnerileri.Com, özel izni olmadan hiç bir kurumun araştırma raporunu kendi sunucularında barındırmamaktadır. Sadece kurumların ilgili sayfasına yönlendirmektedir. Dolayısıyla çalışmayan linklerden ve yönlendirilen sayfalardaki içerikten ilgili kurum sorumludur.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN