Trakya Cam Hisse Önerisi / Halk Yatırım – (29.04.2019)

Finansal Sonuçlar

Öneri: AL
Hisse Fiyatı : 3,13 TL
Hedef Fiyat : 4,88 TL
Getiri Potansiyeli %56

 Net kar piyasa beklentisinin üzerinde. Trakya Cam 1Ç19’da, ortalama piyasa beklentisi olan 135 mn TL ve bizim beklentimiz olan 132 mn TL’nin üzerinde yıllık bazda %27,8 düşüşle 149,4 milyon TL net kar açıkladı (1Ç18’de 206,8 mn TL). Geçen yıl ilk çeyrekte kaydedilen 20,2 mn TL’lik net finansman giderinin bu çeyrekte 88,9 mn TL’ye yükselmesine karşın, geçen yıl ilk çeyrekte 45,6 mn TL seviyesinde gerçekleşen yatırım faaliyetlerinden gelirler kaleminin bu çeyrekte beklentimizin üzerinde 87,3 mn TL seviyesine yükselmesi net karın beklentimizin üzerinde gerçekleşmesinde ana etken oldu. Yılbaşından bugüne endekse paralel performans sergileyen Trakya Cam hisselerinin, beklentilerin üzerinde gelen ilk çeyrek finansallarının ardından pozitif performans sergileyeceğini düşünüyoruz.

 Ciro beklentiler ile uyumlu. İlk çeyrekte, yıllık bazda %12 hacim daralmasına karşın, %11 fiyat ve ürün karması, %19 kur artışlarının etkisiyle toplam konsolide net satış geliri yıllık %25,5 artışla 1.534 mn TL seviyesine gerçekleşti. Şirket ilk çeyrekte uluslararası operasyonların katkısından fayda sağlamaya devam etti. Yurt içi satışların payı %38 iken, uluslararası operasyonlardan elde edilen gelir %62 oldu. Toplam düzcam üretimi ilk çeyrekte, bir önceki yılın aynı dönemine göre 577K ton seviyesinde gerçekleşti. Hindistan’daki üretim ve Bulgaristan’daki soğuk onarımın etkisi hariç tutulduğunda, üretim karmasındaki değişim nedeniyle düşüş yıllık bazda %4 oldu. 1Ç19’da toplam otomotiv camı üretim hacmi, Türkiye ve Bulgaristan’daki düşük üretim nedeniyle yıllık bazda %6 azaldı. Toplam satış hacmi ise ilk çeyrekte yıllık bazda %2 azaldı. Türkiye ve Rusya’da satış hacminin düşmesinin bir sonucu olarak, 1Ç19’da yurt içi satış hacminin payı, 1Ç18’deki %60 seviyesinden %44 seviyesine geriledi. Avrupa tarafında; Bulgaristan’da güçlü satış hacmi, Romanya ve İtalya’da daha yüksek fiyatlandırma etkisiyle toplam satış hacmi yıllık %10 arttı.

Raporun tamamı için tıklayın.

Önemli Uyarı: HisseOnerileri.Com, özel izni olmadan hiç bir kurumun araştırma raporunu kendi sunucularında barındırmamaktadır. Sadece kurumların ilgili sayfasına yönlendirmektedir. Dolayısıyla çalışmayan linklerden ve yönlendirilen sayfalardaki içerikten ilgili kurum sorumludur.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN