Trakya Cam Hisse Önerisi / Garanti Yatırım – (29.04.2019)

Finansal Sonuçlar – Olumlu

Mevcut Hisse Fiyatı: 3.13 TL
Hedef Hisse Fiyatı: 4.30TL
Potansiyel Getir: %37

Beklentilerin üstünde net kar
 Trakya Cam 1Ç19’da piyasa beklentilerin %11 üstünde, 149mn TL net kar açıklamıştır. Net kar yıllık olarak %28 ve 4Ç18’e göre %16 azalmıştır. Kar tahminimiz, daha güçlü faaliyet karlılığı nedeniyle açıklanan net karın altında kalmıştır
 Gelirlerdeki 26% ve FVAÖK’te %10 FVAÖK artışa karşın, net karın yıllık %28 daralmasında operasyonel giderler ve daha yüksek vergi gideri etkilidir. Şirket 1Ç19’da finansal varlık değerleme farkından kaynaklanan 87mn TL yatırım faaliyetlerinden gelir (1Ç18’de 46mn TL) kaydetmesine rağmen, 89mn TL net finansal gider (1Ç18’de 20 TL) ve 44mn TL vergi gideri kaydetmiştir. Önceki çeyrekle karşılaştırıldığında, toplamda daha yüksek operasyonel olmayan gelire karşın, gelir ve FVAÖK’ün sırasıyla %8 ve %16 düşmesi net karı aşağıda çekmiştir.
 Trakya Cam 1Ç18’de 1,534mn TL gelir elde etmiştir. Hatırlatma gerekirse, Trakya Cam, Hindistan’da HNG Float Glass Limited’in kalan %49.8 hissesini ve ayrıca İtalya’da Sangalli Manfredonia’nın varlıklarını 2018 Haziran sonunda devralmış ve 3Ç18 itibariyle tam konsolide etmeye başlamıştır.
 Toplam düz cam üretimi yıllık bazda değişmeyerek 577bin ton olurken, toplam gelirlerin %38’ini oluşturan Türkiye’de satış hacmi yıllık %25 azalmasına rağmen gelirler ihracat satış hacmi nedeniyle %12 artmıştır. Rusya’da gelirler Ruble bazında %25 azalırken satış hacmi yıllık %35 daralmıştır. TL’nin EUR karşısında değer kaybetmesinin katkısıyla Avrupa faaliyetlerinden elde edilen gelirler yıllık %31 artmıştır.
 Trakya Cam 1Ç19’de beklentilerin üstünde 288mn TL’lik FVAÖK ve %18.7 FVAÖK marjı kaydetmiştir. FVAÖK marjı satılan malların maliyetlerinin ve faaliyet giderlerinin satışlara oranı nedeniyle yıllık 2.7 puan ve çeyreksel 1.9 puan daralmıştır. Genel olarak, Türkiye ve Rusya’da hacim daralması, ihracat hacminde artış, soğuk tamir ve tam konsolide edilmeye başlanan Hindistan faaliyetlerinin seyreltici etkisi marjları olumsuz etkilemiştir.

Olumlu piyasa etkisi bekliyoruz.
 Trakya Cam’ın 1Ç19 net kar ve FVAÖK marjı beklentilerin üzerindedir. Bu sebeple 1Ç19 sonuçlarının hisse etkisini olumlu olarak değerlendiriyoruz.

Raporun tamamı için tıklayın.

Önemli Uyarı: HisseOnerileri.Com, özel izni olmadan hiç bir kurumun araştırma raporunu kendi sunucularında barındırmamaktadır. Sadece kurumların ilgili sayfasına yönlendirmektedir. Dolayısıyla çalışmayan linklerden ve yönlendirilen sayfalardaki içerikten ilgili kurum sorumludur.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN