Tofaş Oto Hisse Önerisi / Şeker Yatırım – (14.05.2013)

Tofaş Oto Hisse Önerisi – Şeker Yatırım

Öneri AL
Hedef Fiyat: 15,00 TL

Tofaş Otomotiv net kâr rakamını geçen yılın aynı dönemine oranla %8.1 arttırarak 104 milyon TL olarak açıkladı. Açıklanan kâr rakamı beklentimiz olan 104 milyon TL ile paralel gerçekleşmekle birlikte, piyasa beklentisi olan 103 milyon TL’nin çok az üzerinde bulunuyor.

2013 yılının ilk çeyrek satış rakamları incelendiğinde yıllık olarak %11,9’luk güçlü bir artış olduğu görülmektedir. İhracatlar yıllık bazda 12% artmakla beraber, yurtiçi satışlar da artış %2 oranında gerçekleşti. İhracat tarafındaki güçlü duruşun
nedenlerinin devam etmekte olan al-yada-öde anlaşmaları ve “doblo” modelinin performansı olduğu söylenebilir.

Avrupa ticari araç pazarında, İngiltere pazarı hariç tutulup, içinde bulunduğumuz yılın ilk çeyreğindeki ciddi daralmayı göz önünde bulundurduğumuzda, Tofaş’ın ilk çeyrekteki adetsel bazlı ihraç rakamlarında gözlenen %12 oranında artış daha da dikkati çeker olmuştur. Bununla birlikte, bu yükselişin İngiltere pazarına bir kereliğine yapılan ihraçlardan kaynaklandığı bilindiğinde, sevindiriciliği azalmaktadır. Tüm bu nedenlerden ötürü ihraç adetlerinin bir önceki seneyle paralel olacağını öngörmekteyiz.

Bir diğer tarafta, yurtiçi satışların, ilk çeyrekte %11,4 büyüyerek olumlu performans gösteren iç piyasa ve geçtiğimiz yıl ilk çeyrekte %25,5 daralan iç pazarın baz etkisi nedeniyle güçlü yükselişi için Tofaş’ın %1,4’lük ilk çeyrekteki pazar payı kaybı biraz frenleyici olmuştur. İçinde bulunduğumuz yılın ilk çeyreğinde pazardaki yükseliş, önceki dönemlerde otomobile bir ikame olarak görülen hafif ticari araçların ve vergi artışıyla bu etkinin azalmasının da desteğiyle öncelikli olarak otomotiv segmentindeki yükseliş ile gerçekleşti.

Şeker Yatırım Araştırma

Önemli Uyarı: HisseOnerileri.Com, özel izni olmadan hiç bir kurumun araştırma raporunu kendi sunucularında barındırmamaktadır. Sadece kurumların ilgili sayfasına yönlendirmektedir. Dolayısıyla çalışmayan linklerden ve yönlendirilen sayfalardaki içerikten ilgili kurum sorumludur.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN