Tera Menkul (Temmuz / 2016) Hisse Önerileri

Tera Menkul Aylık Hisse Önerileri:

PORTFÖYÜMÜZÜDEN ÇIKARDIKLARIMIZ/EKLEDİKLERİMİZ:

FROTO&GARAN’ı portföyümüze eklerken, PETUN’u çıkarıyoruz

Faiz oranlarının daha uzun süre daha düşük seviyelerde kalacağı beklentisinin artmasıyla, biz de portföyümüzün Beta’sını artırmak için FROTO & GARAN’ı ekleme, PETUN’u ise çıkarma kararı aldık. Bankacılık Sektörü 2ç16’da güçlü sonuçlar açıklayacak (yıllık %30 civarında net kar artışı) ve değerlemeleri de karlılık getirisi/tahvil getirisi perspektifinden tarihsel olarak oldukça cazip bir seviyede bulunuyor. İki oran arasındaki mevcut spread %6 civarında ve 3 yıllık ortalamanın 1.8 standart sapma üzerinde. Ayrıca, kar açıklamalarının ardından düzenlenecek telekonferanslarda 2016 kar beklentileri yukarı revize edilebilir. GARAN’ı cazip değerlemesi ile beğeniyoruz ve portföye ekliyoruz. FROTO’nun ise Brexit yüzünden Haziran ayında fazlaca cezalandırılması (TOASO’nun %18, endeksin %11 altında performans gösterdi) ve hedef fiyatımız da iyi bir prim potansiyeli vaadediyor.

TEMMUZ AYI İZLENECEKLER

  • ABD’den gelen zayıf veri akışı, Janet Yellen’ın güvercin yorumları ve daha önemlisi Brexit sonrası oluşan küresel finansal sisteme ilişkin endişeler düşük faiz ortamının uzun bir süre daha devam edeceği ihtimalini artırmakta. Bunun yanı sıra, küresel finans sistemindeki risklerin artışını önlemek adına Gelişmiş Ülke Merkez Bankaları’nın birlikte ilave gevşek politikalar izlemesinin de gündemde ön planda olacağını düşünüyoruz. Bu nedenle, faiz oranlarına hassas sektörlerin bu küresel makroekonomik koşullardan yararlanabileceğini düşünüyoruz.
  • Yurtiçinde 2ç16 karları ve Merkez Bankasının 3.Enflasyon Raporu takip edilecek.  TTKOM bilançosu 26 Temmuz’da açıklanacak, GARAN ve YKBNK ise finansallarını sırasıyla 28 ve 29 Temmuz’da yayınlayacak. Endekste ağırlığı yüksek bankalar bu çeyrekte  kredi/mevduat spreadlerindeki artış, karşılık giderlerinin ılımlı seyri Visa satışı kaynaklı tek seferlik  gelir  paralelinde bu çeyrekte yıllık bazda %30 civarında net kar artışı gerçekleştirmesi bekleniyor.
  • Jeopolitik tarafta, İsrail ile normalleşme hamleleri ve beklenenden hızlı bir şekilde azalan Rusya – Türkiye tansiyonu ilerleyen süreçte olumlu seyre işaret etmekte. Bu gelişmelerin ötesinde, AK Parti’nin anayasa değişikliği tasarısını yakın bir zamanda meclise getirmesi beklenmiyor ve önceden planlandığının aksine MHP kurultayı 10 Temmuz’da gerçekleşmeyecek. Bu bağlamda, sık bir şekilde yaşadığımız terör olayları artarak devam etmediği ve/veya HDP milletvekillerinin dokunulmazlıklarından kaynaklı içeride tansiyon oluşmadığı sürece  jeopolitik risklerin geçtiğimiz aylarda olduğu gibi baskı unsuru olarak karşımıza çıkmayabileceğini düşünüyoruz.
  • Mayıs ayında manşet enflasyon muhtemelen dip seviyesini test etti ve önümüzdeki aylar için baz etkisi ile beraber ivme kazanmasına şahit olabiliriz; ancak çekirdek enflasyon Türk Lirası’nın ılımlı seyri doğrultusunda gerilemeye devam edecek. Büyüme ve cari açıkta da en iyi günler  muhtemelen geride kaldı. Diğer taraftan, Rusya ile ilişkilerin normale dönmesinin ise  büyüme ve cari açıkta görülebilecek olası bozulmaları sınırlayacağını düşünüyoruz. Merkez Bankası’nın sadeleşme politikası belirsizliği azaltarak ülke risk primini aşağı çekebilecekse de, koridorun üst bandının oldukça gerilemesi küresel likidite koşullarının çok sıkıştığı dönemlerde TL’yi savunmak için yeterli olmayabilir. Sonuçta, makro tarafta pozitif gelişmelerin önemli oranda fiyatlandığı düşüncesindeyiz.
  • MSCI Türkiye 8.5x F/K çarpanla işlem görmekte (3 yıllık ortalamasına göre %14 iskontolu) ve aynı zamanda Bankacılık Endeksi de %19 iskonto ile 3 yıllık ortalamasının altında. MSCI GOP’a kıyasla ise MSCI Türkiye F/K bazında 3 yıllık ortalaması olan %15’in oldukça üzerinde %32 iskontoyla işlem görüyor.  Dolayısıyla değerlemeler dip seviyelere yakın bulunuyor; ancak yukarı yönlü sürücüler de sınırlı olacak gibi. Yatırım ortamında yapılacak olası  iyileştirmeler, jeopolitik risklerde risklerde düşüşün devamı, 2ç16 banka bilançolarında görülecek kuvvetli sonuçlar hisse senedi piyasalarını destekleyebilir.

Tera Menkul Araştırma

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin