Tera Menkul (Ocak / 2016) Hisse Önerileri

Tera Menkul Aylık Hisse Önerileri:

PORTFÖYÜMÜZÜDEN ÇIKARDIKLARIMIZ/EKLEDİKLERİMİZ:

FAVORİ HİSSE LİSTEMİZDEKİ TÜM İSİMLERİ KORUYORUZ

Asgari ücretin şirketler üzerindeki etkileri, 2016 revize edilmiş büyüme ve enflasyon görünümü, kur tahminlerimiz ve risksiz faiz oranı tahminlerimizi mevcut gelişmeler ışığında yeniledikten sonra Favori hisse listemizde bu ay içerisinde değişikliğe gideceğiz. Genel olarak, risksiz faiz oranını %10’a çıkartıp (şu anda %9.5), hisse senedi risk primini %5.5 tutmak, TL’nin $ karşısındaki değer kaybını %4 yapmak (şu anda %3) eğilimindeyiz. Büyüme tahminimizi ise %4’te tutuyoruz ve enflasyon tahminimizi %7.5’e çıkarıyoruz. Asgari ücrete gelen zamla oluşan ek yükün %40’ını hükümet karşılasa da şirketler için maliyet artışı çalışan başına %22 civarında gerçekleşecek ki bu da şirketlerin karlılığını (en çok da daha yüksek oranda asgari ücretli ya da asgari ücreti hemen üzerinde maaşla çalışan istihdam eden perakende sektörünün) baskılayacak bir unsur olacak. Sonuç olarak hedef fiyatların yukarıdaki yeni varsayımlarla aşağıya geleceğini söyleyebiliriz.

ARALIK AYI İZLENECEKLER

Merkez Bankası’nın (MB) Enflasyon Raporu, yenilenecek olan OVP ve MB’nın sadeleşmeye başlamasının beklenildiği Para Politikası Kurulu toplantısı (19 Ocak’ta gerçekleşecek) yurtiçi tarafta öne çıkan makro gelişmeler olacak.

AKBNK, GARAN, ve ISCTR’nin sırasıyla 7,8, ve 11 Ocak’ta düzenleyecekleri 2016 ve sonrasına dair beklentilerin paylaşılacağı analist toplantıları Türk bankaları için yatırımcı ilgisinin artmasını sağlayabilir. Ayrıca, piyasalar Ocak sonuna doğru açıklanmaya başlanması beklenen 4ç15 bilançolarına odaklanacak.

Jeopolitik riskler ise 2015’te olduğu gibi 2016’da da ön planda olacak. Suriye’de Ocak ayı sonuna doğru başlaması beklenen çözüm sürecine dair gelişmeler yakından izlenecek.

Siyasi tarafta ise, yeni anayasa ve başkanlık sistemine ilişkin görüşmeler gündemi oluşturacak. Başbakan’ın reformları yabancı yatırımcılara anlatacağı Ocak ayı ortasında gerçekleşecek yatırımcı toplantıları önemli olacak.

2015’te Türk Lirası cinsi varlıkları göreceli zayıf performansı değerlemeleri cazip seviyelere getirdi. Reel Efektif Döviz Kuru tarihi düşük seviyelere çok yakın seyrederken, gösterge tahvilin faizi %3.3 gibi yüksek bir reel faize işaret ediyor. Bloomberg tahminlerine göre, MSCI Türkiye Endeksi MSCI GOP’a oranla 5-yıl ortalaması olan %10’un üzerinde %27 iskontolu işlem görüyor (1-yıl sonrasının beklenen F/K oranlarına göre)

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin