Tera Menkul (Kasım / 2013) Hisse Önerileri

Tera Menkul Aylık Hisse Önerileri:

SAHOL, SNGYO ve UYUM’u favori hisse listemize ekledik!

Son kapanış fiyatları ve yükselme potansiyellerine göre favori listemizi değiştirdik… SAHOL, SNGYO ve UYUM’u (ilk ikisi daha çok kısa vadeli taktiksel tavsiyeler iken, UYUM’u temel göstergelerdeki iyileşmeye dayanarak) favori listemize ekledik. Aynı zamanda temel göstergelerinin hala güçlü olduğunu düşünmemize rağmen göreceli olarak düşük artış potansiyellerinden dolayı AKBNK, ALBRK, DOAS ve PNSUT’ü tavsiye listemizden çıkardık.

AKBNK’ın geçtiğimiz ay SAHOL’ün %8 üzerinde getiriye sağlamasından ve SAHOL’ün net aktif değerinin %53’ünün AKBNK’tan gelmesinden dolayı AKBNK’ın yerine portföyümüze SAHOL’ü ekledik.Daha yüksek karşılıklara ve ana sermayeye sahip olması ile blilançoda menkul kıymet portföyünden kredilere geçiş imkanının daha yüksek olması nedenleriyle mevcut makro ortamda AKBNK’ı hala beğenmekle birlikte Ekim’deki %5.4 yükselişinin ardından yükselme potansiyelindeki gerileme paralelinde SAHOL ile değiştirdik. Buna ilaveten, SAHOL’un KCHOL karşısındaki son dönemde tarihsel ortalamalara göre daha zayıf performans göstermesi de bu tavsiyemizi destekliyor.

Eylül’de lansmanı yapılan 3 projenin 3ç13 ve ileri dönemlerdeki nakit akımına pozitif etkisinin olacağını (çeyreksel bazda %88 artış) düşündüğümüzden dolayı SNGYO’yu favori listemize ekledik. SNGYO’nun yılbaşından bugüne BIST-100 endeksinin %19 altında getiri sağladığını hatırlatmak isteriz. Ancak Bomonti Time, First Çankaya ve İncek Rezidansları’nın satışları 3ç13’te başladı ve 4ç13’ün mevsimsel olarak daha güçlü geçeceğini düşündüğümüz için SNGYO’nun göreceli olarak daha güçlü performans sergileyeceğini düşünüyoruz. SNGYO için hedef fiyatımız TL1.32 ve şu anki seviyeden %20 yukarı yönlü potansiyel içermektedir.

Bu ay hızlı tüketim ürünleri perakendecisi UYUM’u da favori hisse listemize dahil ediyoruz. UYUM, yeni yönetimi ile birlikte bir yeniden yapılandırma döneminden geçmektedir, ve Şirket son üç çeyrek arka arkaya açıkladığı mali tablolarında bu dönüşümün yolunda olduğunu teyit etmiştir. UYUM’un faaliyetlerindeki bu iyileşmenin 2014 yılında da devam etmesini beklemeteyiz. UYUM hisseleri yurtiçi eşleniklerinin büyümelerine göre düzeltilmiş FD/FAVÖK ve FD/Satışlar çarpanlarına kıyasla belirgin iskontolarla (yaklaşık %100 ve %45) iskontolu işlem görmektedir.

2014-2016 dönemi için Orta Vadeli Program açıklandı. OVP’nin asıl önceliğinin cari açığın azaltılması (iç tasarrufların artırılıp, mevcut kaynakların verimli alanlara tahsisinin sağlanması ve ekonomik etkinliğin artırılması yoluyla), enflasyonun düşürülmesi, güçlü mali duruşun sürdürülmesi ve büyüme ve işgücünün artırılması olarak olarak belirtildi. OVP hedefleri ve göstergeleri:

• GSYİH büyüme oranı: 2013 yılında %3.6, 2014 yılında %4, 2015 ve 2016 yılında ise %5. Büyüme stratejisi iç tasarrfulardan finansmanın artması ile daha verimli yatırımlara yönelmeyi baz alacak.

• Cari açık: 2013 yılında GSYİH’ye oranının %7.1’e ve programın sonunda %5.5’e düşüşü öngörülmektedir.

• TÜFE tahmini: 2013 yılında %6.8; 2014 yılında %5.3, 2015 ve 2016 yıllarında %5.

Raporumuzun orjinali İngilizcedir. Lütfen indirmek için buraya tıklayınız.

Tera Menkul 2013 Kasım Aylık Bülteni

Önemli Uyarı: HisseOnerileri.Com, özel izni olmadan hiç bir kurumun araştırma raporunu kendi sunucularında barındırmamaktadır. Sadece kurumların ilgili sayfasına yönlendirmektedir. Dolayısıyla çalışmayan linklerden ve yönlendirilen sayfalardaki içerikten ilgili kurum sorumludur.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin