Tera Menkul (Haziran / 2015) Hisse Önerileri

Tera Menkul Aylık Hisse Önerileri:

Portföyümüzden Çıkardıklarımız/Eklediklerimiz ve Stratejimiz:

TRKCM’ı ÇIKARTIP GARAN’I EKLİYORUZ

TRKCM’ı 11 Mayıs’ta 1ç15 sonuçlarının ardından portföyümüzden çıkarttık. Net kar piyasa ve kendi beklentilerimizin üzerinde yer alsa da, operasyonel tarafta şirketin performansı beklediğimiz kadar kuvvetli gelmedi. Yurtiçi operasyonlardaki büyüme de (ekonomideki yavaşlayan büyüme ve değer kaybeden TL’den dolayı) sınırlı kalmıştır. GARAN’ı değişen pazar dinamiklerine karşı daha çabuk adapte olabilen esnek varlık yapısı ve piyasayı temsil etme kabiliyeti açısından (yüksek Beta ve işlem hacmi) portföyümüze ekliyoruz. Seçimlerin sonucunu öngörmekte zorlanmamız sebebiyle endeksin hangi yöne doğru gideceğine yönelik tahmin yapmakta da zorlanıyoruz. Bu açıdan portföyümüzün oldukça düşük olan Betasını, GARAN’ı ekleyerek yukarı çekmeyi amaçlıyoruz.

Haziran Ayı ile İlgili Beklentiler:

Haziran ayındaki en önemli gündem maddesi genel seçimler olup çıkacak sonuca göre piyasalar üzerinde çok farklı etkiler görülebilir. 14 seçim anketinin sonucuna gore HDP’nin oy ortalamasnın %10.3 olacağı (seçim barajının hemen yukarısı) tahmin edilmektedir. HDP’nin meclise girip giremeyeceği tek partili AKP rejimi ile koalisyon arasındaki yönü belli edecek ana faktör olarak ön plana çıkmaktadır. İlk durumda (mevcut iktidarın devamı) TL’ye bağlı varlıklarda görece bir değerlenme, TL, hisse ve tahvillerde de kısmi toplarlanma bekleyebiliriz. Seçim sonuçlarının koalisyona işaret etmesi halinde, piyasanın ilk tepkisinin olumsuz olacağını düşünüyoruz. Bu tüm seçeneklerin içinde piyasanın en sevmeyeceği sonuç olacaktır; bu durumda da TL’ye bağlı varlıklarda ciddi bir satış dalgası görebiliriz. Diğer taraftan, HDP’nin barajı geçemediği durumda, AKP’nin 330 ve üzeri milletvekili alması ve dolayısıyla da gündemin anayasa değişikliği ve başkanlık sistemine odaklanması olası. Bu takdirde, ekonomi ve yapısal reformların öteleneceği kaygısı nedeniyle ilk etapta kısmi alımların ardından piyasa tepkisi negatif olabilir. Her halukarda, ekonomi yönetiminde olacak olası değişiklikler de TL varlıklar için risk unsuru olabilecektir. Bloomberg verilerine göre, MSCI Türkiye 1-yıl sonrasının tahmini çarpanlarına göre 10.3x F/K ile MSCI GOP ortalamasına göre %19 iskontoyla işlem görüyor. Bu iskonto oranı 5-yıl ortalama iskontoya göre 1.4x standard sapma daha fazla; dolayısıyla da Türk hisse senetleri göreceli olarak cazip hale gelmeye başlıyor. Bu da seçimlere dair belirsizliklerin önemli oranda fiyatlandığını ve AKP’nin 330’un altında vekille hükümete devam etme senaryosu gerçekleştiğinde hisse senetlerinde bir ralli görülebileceğini (en azından Gelişmekte Olan Piyasalara göreceli olarak) ima ediyor. Makro tarafta ise, 10 Haziran’da 1ç15 GSYH verisi açıklanacak. Zayıf veri GSYH büyüme beklentilerinde aşağı yönlü revizyonlara neden olabilir ve bu da hisse senetleri için olumsuz olacaktır.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin