Tera Menkul (Aralık / 2015) Hisse Önerileri

Tera Menkul Aylık Hisse Önerileri:

Sıradan günlerden geçmiyoruz!

PORTFÖYÜMÜZÜDEN ÇIKARDIKLARIMIZ/EKLEDİKLERİMİZ:

Kasım ayı beklentilerimizden oldukça farklı gelişti; önerdiğimiz portföyümüz BİST-100 endeksinin %3 üzerinde performans göstermesine rağmen nominal anlamda %7 düşüş gösterdi. Öncelikle tek parti hükümeti tahminlerimizin aksine portföy yatırımlarında bir canlanma sağlamadı (aksine çıkış devam etti). Hükümet programı açıklandıktan sonra MB’nın para politikası ile ilgili yetkileri konusunda endişeler ve Rusya ile çıkan kriz zaten oldukça yara almış olan güveni iyice zedeledi ve borsada sert düşüşler kaydedildi. Mevcut yatırım ortamı, bu gelişmelerle birlikte alıştığımız ortamlardan bayağı farklılaştı. Dolayısıyla piyasalarda güvenin tekrar sağlanması ancak uygulanacak politikaların sonucunda oluşacak diye tahmin ediyoruz; önceden satın alınacak gibi durmuyor. Diğer yandan aşağıda belirttiğimiz olumlu yönleri de ele alırsak, önerdiğimiz portföyde betası düşük/duyarlılığı düşük bir portföy oluşturmuyoruz çünkü bu seviyeden sonra potansiyel getirilerin risklere değer olduğunu düşünüyoruz.

TRGYO & TAVHL’yi çıkarırken; PETUN ve THYAO’yu ekliyoruz

2 Kasım kapanışının ardından portföyümüze dahil ettiğimiz TRGYO’yu, ay içerisindeki performansı ve yılbaşından bu yana BIST-100 endeksinin %24 üzerinde getirmesinden dolayı porföyümüzden çıkarıyoruz. Kısa vadede, Net Aktif Değer (NAD) büyümesinin yüksek görünmemesi ve EKGYO’nun NAD’e göre daha yüksek iskonto ile işlem görmesi TRGYO’u çıkarma nedenlerimizdir. Yükselme potansiyellerine bakarak TAVHL’yi THYAO ile değiştiriyoruz. Ayrıca gıda sektöründe yer alan ve düşük betası, yüksek temettü verimliliği ve iskontolu çarpanlarıyla dikkat çeken PETUN’u da portföyümüze ekliyoruz.

ARALIK AYI İZLENECEKLER

  • 4 Aralık’taki Moody’s kredi notu gözden geçirmesi ve 10 Aralık’ta açıklanacak 3ç15 GSYH büyümesi makro tarafta bu ay öne çıkacak. Diğer taraftan, Rusya ile artan siyasi tansiyon ve bu durumun ekonomiye olası etkileri TL cinsi varlıklar için oldukça önemli olacak.
  • Fed’in Aralık’ta faiz artırma ihtimali son veriler ışığında çok yükseldi.  Olası faiz artışının etkileri gelişmekte olan piyasaların yönünü tayin edecek. Fed’in kararının öncesinde volatilitede artış ve satış dalgası görebiliriz. Bununla birlikte, Fed sıkılaştırmasının fiyatlaması Mayıs 2013’ten itibaren gerçekleştiği için olası faiz artış kararı sonrası piyasalarda bir toparlanma gözlenebilir.
  • Değerlemelerin tarihsel ortalamalara göze cazip olması, seçimler sonrası piyasa dostu sayılabilecek tek parti hükümetinin kurulması, 2016 için banka karlarında %20 civarı artış beklentisi, nispeten iyi GSYM büyüme beklentisi ve reel efektif kurun tarihi dip seviyelerde olması Türkiye piyasaları için olumlu faktörler.
  • Aşağı yönlü risk tarafında ise artan jeopolitik riskimiz, MB üzerindeki yetki endişeleri, artan asgari ücretin enflasyona ve dolayısıyla da tahvil faizlerine olumsuz etkisi düşünülebilir. Sonuç olarak yukarı yönlü risk olarak Rusya krizinin en azından kısmen de olsa fiyatlanması (krizden beri MSCI Türkiye endeksi, MSCI GOP ve ODKA endekslerinin sırasıyla %5 ve %3 altında performans gösterdi) ve Aralık ayında Türk varlıklardaki olumlu fiyatlanma beklentisi sayılabilir. Bunların dışında, jeopolitik riskteki azalma, AB ilişkilerindeki iyileşeme, yapısal reformlarda atılacak somut adımlar ve petrol/emtia fiyatlarındaki düşüşlerin devam etmesi ülke risk primini aşağıya çekebilir ve TL cinsi varlıkları destekleyebilir.
  • Aralık ayının Türk hisse senetleri için mevsimsellik olarak da nispeten iyi bir ay olduğunu, son 12 yılda bu ay için ortalama %2.9 gelir elde edildiğini hatırlatalım (tüm yıl için aylık ortalama %1.9).
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin