Tera Menkul (Ağustos / 2015) Hisse Önerileri

PORTFÖYÜMÜZDEN ÇIKARDIKLARIMIZ/EKLEDİKLERİMİZ VE STRATEJİMİZ:

FAVORİ HİSSE LİSTEMİZDEN VAKBN’Yİ ÇIKARDIK, ISCTR, TUPRS & TTRAK’I EKLEDİK…

TUPRS’ı 7 Temmuz’da 2ç15’e dair çok güçlü operasyonel sonuçlar beklentimiz dahilinde favori hisseler listemize ekledik. Her ne kadar yukarı potansiyel son kapanış fiyatına göre sınırlı gözükse de, 2ç15 sonuçları sonrası gelecek olumlu tepkiyle hisse hedef fiyatımızı da aşabilir diye düşünüyoruz ve bu sebeple favori hisselerimiz arasında tutmaya devam ediyoruz. 10 Temmuz’da yayınladığımız Bankacılık Sektör Raporu’nda VAKBN’nin yerine ISCTR’yi favori hisse listemize eklerken hissenin daha fazla yükselme potansiyeli olması ve politik risklere karşı daha dayanıklı olabileceği varsayımıyla hareket etmiştik. Bu ay da daha güçlü görünüm ve 2y15’e dair daha yüksek kar beklentisiyle TTRAK’ı listemize ekliyoruz.

AĞUSTOS AYI İLE İLGİLİ BEKLENTİLER:

Temmuz ayında Türkiye’ye özgü politik ve jeopolitik risklerde artış oldu. Koalisyon kurulması için son gün 23 Ağustos olarak telafuz ediliyor ve kısa zamanda erken seçime gidip gitmeyeceğimizi öğreniyor olacağız. Mevcut haber akışı koalisyon kurulması ihtimalinin zayıfladığına işaret ediyor. Eğer koalisyon kurulmazsa, Kasım’da gerçekleşmesi beklenen erken seçime kadar belirsizlik ortamı uzayacak demektir. Mevcut değerlemelerin riskleri tam olarak yansıtmadığını ve koalisyon kurulmadığı takdirde piyasalar için yapıcı senaryoların 3 ay daha öteleneceğini söyleyebiliriz.

MSCI Türkiye Endeksi 9.8x F/K çarpanı ile MSCI GOP’a kıyasla %18 iskontoyla işlem görüyor ki bu oran 5 yıllık ortalama iskonto oranı olan %9’un 3x standart sapma üzerinde bulunuyor. Diğer taraftan MSCI Türkiye mevcut durumda 5 yıllık ortalamanın %4 altında kalıyor. Göreceli düşük değerlemeler, zayıf TL, ortalamaya kıyasla göreceli yüksek reel faiz ve Tüfe’deki düşüş görünümü önümüzdeki aylarda Borsa’nın daha da düşmesini engelleyecek nedenler olarak sıralanabilir.

Fed in ilk faiz arttırımını Eylül ayında gerçekleştireceğini beklentisi yurtiçi haber akışına bağlı risk algısını daha da artırabilir.

Moody’s in not değerlendirmesi ve kar sonuçları yurt içi piyasaların yönünü belirleyen başlıca faktörler olacaktır. Not indirimi ihtimalinin pek olası olmadığı görüşündeyiz (detayları makro sayfamızda da bulabilirsiniz).

PKK ve İŞİD ile ilgili başlayan olaylar Temmuz ayının gündemini meşgul etti. PKK son 2.5 yıldır sakin bir tavır içindeyken, mevcut durumda artan terör eylemleri ve İŞİD tehdidinin yanı sıra yeni hükümetin de henüz kurulamamış olması bir çok belirsizliği beraberinde getiriyor ve öngörü yapmayı zorlaştırıyor.

Koalisyon kurulamaması halinde piyasadaki artışların satış fırsatı olarak değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz (özellikle Türk varlıklarının benzerlerine göre pozitif ayrıştığı bir durum oluşursa).

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin