Tekfen Holding Hisse Önerisi / İş Yatırım – (07.09.2014)

Tekfen Holding Hisse Önerisi

2013 yılı sonunda 1,1 milyar dolarlık yeni proje aldı.

Tekfen Holding Aralık 2013’te BP Exploration’dan Azerbaycan’da iki yeni proje aldı. Projelerden birinin büyüklüğü 496 milyon dolar, diğerinin büyüklüğü ise 621 milyon dolar seviyesinde. Yeni eklenen projelerle birlikte holdingin toplam proje büyüklüğü yıl sonunda 3 milyar dolar seviyesine yükselirken, 2014 ilk çeyrek sonu itibariyle 2,6 milyar dolar seviyesinde bulunuyor. Azerbaycan’ın toplam içindeki payı %58 seviyelerine geldi.

Türkiye ve Katar’da yeni projeler bekleniyor

Tekfen İnşaat’ın 2014 yılında Türkiye ve Katar’da proje almasını bekliyoruz. Socar’ın Petkim’in üretim sahasında 4 milyar dolarlık yatırımla yapacağı rafineri için alt yüklenicileri 2014 yılında seçmesi bekleniyor. Socar ile olan uzun soluklu iş ilişkisi ve devam eden projeler göz önündebulundurulduğunda Tekfen Holding’in Star Rafinerisi işinden önemli bir parça almasını bekliyoruz. Tüpraş’ın Residuuum Upgrade projesindeki ana müteahhit Technicas
Reunidas’ın Star rafinerisinde de ana yüklenici olması beklentimizi destekleyen önemli unsurlardan bir tanesi. Bizim bu projeden Tekfen’in payına düşmesini beklediğimiz büyüklük 500 milyon dolar seviyesinde.  Diğer yandan şirketin Katar’da devam eden 500 milyon dolarlık otoyol projesinin yeni eklenmelerle 800 milyon dolar seviyelerine yükselmesi bekleniyor.

Problemli projeler tamamlandı

Şirket 2013 yılı boyunca Türkmenistan ve Fas’taki sorunlu projeler nedeniyle sıkıntı yaşadı. Projelerde yapılan değişiklikler tamamlanma sürecini uzatırken maliyetlerde artışlara neden oldu. Bu projelerin Tekfen İnşaat’ı uğrattığı zarar 234 milyon TL seviyelerinde olurken, inşaat işkolunda 2013 yılının FAVÖK’te 100 milyon TL zararla kapatılmasına neden oldu. Her iki proje de tamamlandığı için 2014  yılında bu projelere yönelik zararlar beklenmiyor.

Daha sağlıklı bir proje büyüklüğü oluştu

Problemli projelerin tamamlanması ve daha önce çalışılan büyük kuruluşlardan yeni projelerin alınmasıyla şirketin inşaat işkolunun mevcut iş durumu daha sağlıklı bir hale geldi. Şu anki projeler içinde en büyük paya %58 ile Azerbaycan sahip. Azerbaycan’daki projelerde şirketin iş ortakları BP ve Socar. Türkiye’deki projeler ise toplam büyüklüğün %14’üne denk geliyor. Tüpraş’ın Residuum Upgrade yatırımı (81 milyon dolar), Toros Tarım’ın sülfürik asit fabrikası yatırımı (97 milyon dolar) ve BTC boru hattı onarım işleri (134 milyon dolar) Türkiye’deki projelerden öne çıkanlar.

Sülfürik asit fabrikası yatırımının meyvelerini 2015’te toplamaya başlayacak

Tekfen Holding’in %100 bağlı ortaklığı Toros Tarım 300 milyon dolarlık yatırımla Samsun’da 726 bin ton kapasiteli sülfürik asit tesisi yatırımı
yapıyor. 2015’te tamamlanması beklenen yatırım şirketin hammaddede dışa olan bağımlılığını azaltması ve marjlara olumlu yansıması bekleniyor. 2015 yılında yatırımın tamamlanmasına paralel olarak FAVÖK marjının 1 puan artmasını, daha sonraki yıllarda olumlu etkinin 4 puan seviyelerine kadar yükselmesini bekliyoruz.

İş Yatırım 2014 Eylül Aylık Hisse Senedi Stratejisi

TÜM ÖZEL HİSSE ÖNERİLERİ İÇİN TIKLAYIN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin