TAV Havalimanları Hisse Önerisi / İş Yatırım – (07.09.2014)

TAV Havalimanları Hisse Önerisi

Atatürk Havalimanına yapılacak olan yeni uluslararası terminalin  inşaatına Eylül ayında başlanacak

Atatürk Havalimanında THY’nin yeni kargo terminaline taşınmasının ardından eski kargo terminallerinin bulunduğu bölgeye yapılacak olan yeni uluslararası terminalin inşaatına Eylül ayında başlanacak. Yeni terminal için DHMİ ve THY arasında süren görüşmelere göre yeni yapılacak terminal ile ilgili iki adet plan şu anda tartışılıyor. Birincisi yeni yapılacak terminalin sadece transit yolculara hizmet vermesi, ikincisi ise hâlihazırdaki uluslararası terminale eklenerek uzun uçuşlara tahsis edilmesi planlanıyor. Seçilecek olan plana göre terminal inşaatı 12-18 ay sürecek.

TAV’ın ise Atatürk Havalimanındaki, kontratında yeni yapılacak hiçbir yatırıma katılma zorunluluğu bulunmuyor. Bu yüzden yeni terminal inşaatının TAV’a ek bir yük getirmesini beklemiyoruz. Ancak DHMI yeni terminalin inşaat maliyetlerinin TAV tarafından karşılanmasını isterse de şirketin bu yatırım karşılığında ya nakit ödeme ya transit yolcu ücretlerinde artış ya da yıllık ödenen kira miktarında azaltmaya  gitmesini bekliyoruz.

Terminal binaları tam kapasitede 70 milyon yolcuya hizmet verebiliyor. Ancak havalimanının transit yolcu merkezi olarak dizayn edilmemesi ve transit yolcuların bekleyebileceği bir alan olmaması havalimanında problem yaratıyor. Yeni yapılacak terminalin bu kapasiteyi arttırarak yaşanan sıkışıklığı bir miktar azaltacağını öngörüyoruz. TAV, New York LaGuardia, Pakistan Lahore ve Suudi Arabistan’da Riyad ve Cidde havalimanı ihalelerine katılacak

TAV, New York LaGuardia Havalimanı ihalesinde son aşamaya kalan üç gruptan biri olurken ihalenin Ağustos sonunda ya da Eylül başında açıklanmasını bekliyoruz. Şirket, Suudi Arabistan’da bulunan Riyad ve Cidde Havalimanlarının da özelleştirme ihaleleriyle de yakından ilgileniyor. Hac ve umre ziyaretleri sebebiyle yüksek sayıda yolcuya sahip olan havalimanlarının alınması TAV’ın trafik rakamlarına da olumlu yansıyacaktır. Bunların haricinde Pakistan Lahore  Havalimanı’nın alınması şirkete yeni fırsatlar doğurabilir.

AL önerimizi koruyoruz

TAV için uzun vadeli hedef fiyatımız 20,59TL ve AL olan tavsiyemizi koruyoruz. Her ne kadar hedef fiyatımız %15 oranında yükselme potansiyeline işaret etse de yaklaşmakta olan LaGuardia havalimanı ihalesinin hisse üzerinde olumlu bir etkisi olmasını bekliyoruz. Emsal şirketlerle kıyasladığımızda ise TAV’ın hedef değeri 26,9 TL olarak karşımıza çıkıyor.

İş Yatırım 2014 Eylül Aylık Hisse Senedi Stratejisi

TÜM ÖZEL HİSSE ÖNERİLERİ İÇİN TIKLAYIN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin