TAV Havalimanları Hisse Önerisi / İş Yatırım – (01.10.2014)

TAV Havalimanları Hisse Önerisi

Sabiha Gökçen Havalimanının %40 hissesi satın alınıyor :TAV, Limak’ın elinde bulundurdu ğu Sabiha Gökçen’in %40 hissesini 285 milyon Avroya almak için ön anlaşma yaptı. Atatürk Havalimanına yapılacak olan yeni uluslararası terminalin inşaatına Eylül ayında başlanacak Atatürk Havalimanında THY’nin yeni kargo terminaline ta şınmasının ardından eski kargo terminallerinin bulunduğu bölgeye yapılacak olan yeni uluslararası terminalin in şaatına Eylül ayında başlanacak. Yeni terminal için DHM İ ve THY arasında süren görü şmelere göre yeni yapılacak terminal ile ilgili iki adet plan şu anda tartı şılıyor. Birincisi yeni yapılacak terminalin sadece transit yolculara hizmet vermesi, ikincisi ise hâlihazırdaki uluslararası terminale eklenerek uzun uçu şlara tahsis edilmesi planlanıyor. Seçilecek olan plana göre terminal in şaatı 12-18 ay sürecek. TAV’ın ise Atatürk Havalimanındaki, kontratında yeni yapılacak hiçbir yatırıma katılma zorunluluğu bulunmuyor. Bu yüzden yeni terminal in şaatının TAV’a ek bir yük getirmesini beklemiyoruz. Ancak DHMI yeni terminalin inşaat maliyetlerinin TAV tarafından karşılanmasını isterse de şirketin bu yatırım kar şılı ğında ya nakit ödeme ya transit yolcu ücretlerinde artı ş ya da yıllık ödenen kira miktarında azaltmaya gitmesini bekliyoruz. Terminal binaları tam kapasitede 70 milyon yolcuya hizmet verebiliyor. Ancak havalimanının transit yolcu merkezi olarak dizayn edilmemesi ve transit yolcuların bekleyebilece ği bir alan olmaması havalimanında problem yaratıyor. Yeni yapılacak terminalin bu kapasiteyi arttırarak ya şanan sıkı şıklı ğı bir miktar azaltacağını öngörüyoruz. TAV, New York LaGuardia, Pakistan Lahore ve Suudi Arabistan’da Riyad ve Cidde havalimanı ihalelerine katılacak TAV, New York LaGuardia Havalimanı ihalesinde son a şamaya kalan üç gruptan biri olurken ihalenin Ağustos sonunda ya da Eylül başında açıklanmasını bekliyoruz. Şirket, Suudi Arabistan’da bulunan Riyad ve Cidde Havalimanlarının da özelle ştirme ihaleleriyle de yakından ilgileniyor. Hac ve umre ziyaretleri sebebiyle yüksek sayıda yolcuya sahip olan havalimanlarının alınması TAV’ın trafik rakamlarına da olumlu yansıyacaktır. Bunların haricinde Pakistan Lahore Havalimanı’nın alınması şirkete yeni fırsatlar doğurabilir.

AL önerimizi koruyoruz :TAV için uzun vadeli hedef fiyatımız 21,59TL ve AL olan tavsiyemizi koruyoruz. Her ne kadar hedef fiyatımız %20 oranında yükselme potansiyeline i şaret etse de yakla şmakta olan LaGuardia havalimanı ihalesinin hisse üzerinde olumlu bir etkisi olmasını bekliyoruz. Emsal şirketlerle kıyasladığımızda ise TAV’ın hedef de ğeri 26,9 TL olarak karşımıza çıkıyor.

İş Yatırım 2014 Ekim Aylık Hisse Senedi Stratejisi

TÜM ÖZEL HİSSE ÖNERİLERİ İÇİN TIKLAYIN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin