SODA Hisse Önerisi / Atig Yatırım- (13.01.2014)

SODA Hisse Önerisi – Atig Yatırım

Soda Sanayi, Şişecam grubunun kimyasallar grubunda faaliyet göstermekte; soda, krom bileşenleri ve  türevleri üretimini yapmaktadır. Şirketin ana ortağı Şişe Cam ve Türkiye İş Bankası AŞ’dir. Soda Avrupa’da dördüncü, dünya çapında 10’uncu en büyük soda üreticisidir.

Şirketin satışını yaptığı ürünler ağırlıklı olarak otomotiv, deterjan ve cam sektöründe kullanılmaktadır. Ülkelerin ekonomik toparlanması ve talep artışının etkisi, şirket satışlarına katkı sağlamaktadır. Son dönemlerde ABD’de otomotiv sektöründeki toparlanma görülmekle birlikte, Çin’de düzcam, otomotiv ve deterjan sektörü soda talebini artırmaktadır. Türkiye’de ise deterjan sektörünün performansı, cam  talebine göre daha başarılıdır.

2013/09 dönemi itibariyle şirket, soda satışlarının %42’sini yurtiçine, %58’ini yurtdışına gerçekleştirmiştir. Krom kimyasalları grubunda ise %17’lik satış yurtiçinde, %83’lük satış yurtdışına olmuştur. İlerleyen dönemlerde yurtiçinde ve küresel pazarda deterjan sektöründe talep artışı beklenmesinden dolayı şirkete yönelik öngörülerimiz olumludur.

Yeni yatırımlar ve üretim tesisleri ile artan üretim miktarı, satışlara olumlu yansımaktadır.

Şirketin Türkiye, Bosna Hersek ve Bulgaristan üretim tesislerinin toplam soda üretimi yılda 1.98 milyon ton’ dur. Yılın üçüncü çeyreğinde, toplam soda üretiminin %35’i yurtdışı tesislerde gerçekleşti. Satış gelirleri yılın ilk 9 ayında %18 artış göstererek 1 milyar TL’ye yükseldi. Karlılık 2013 yılının ilk 9 ayında %65 artışla 139 milyon TL’ye yükseldi. 2013/09 döneminde FAVOK %22.1’e yükseldi.

2013 Yıl Sonu Beklentileri

Şirketin 2013 yıl sonu bilançosunda; cirosunu yıllık bazda %10 artırarak 1.3 milyar TL civarında satış geliri elde etmesi beklenebilir. 2013/12 döneminde karlılık ise bir önceki yıla oranla %33 artarak 175 milyon TL seviyesine ulaşabilir. Satış ve kar tahminlerimizin beklentilerimiz dahilinde gerçekleşmesi durumunda, 2012/12 döneminde %11.15 olan net kar marjının, 2013/12 döneminde %13.46 seviyesine yükselmesi beklenebilir.

Soda Sanayi’nin yabancı para varlıklarının yükümlülüklerinden fazla olması, kurların son dönemdeki hareketinden şirketin olumlu etkilenmesini sağlayabilir.

2013/09 döneminde Soda Sanayi’nin 294 milyon yabancı para varlığına karşılık, 180 milyon yabancı para yükümlülüğü bulunmaktadır. Aynı zamanda şirket yurtdışı satışlarında döviz cinsi gelir elde etmektedir.

Son dönemlerde kurlardaki volatiliteyi dikkate aldığımızda, şirketin kur riskinin daha az olduğunu söyleyebiliriz. Şirketin satış ve gelirlerinde yukarı yönlü trendin devam edeceğini düşünmemiz, şirkete yönelik olumlu beklentilerimizi artırmaktadır.

09.01.2013 tarihi itibariyle 6.37 F/K, 1.04 PD/DD ile işlem gören SODA hissesinin piyasa çarpanlarına göre uygun olduğunu düşünmekteyiz. Şirketin temettü verimliliğinin 2.30 olması da, hisseyi avantajlı konuma getirmektedir. Beğendiğimiz hisseler arasına aldığımız SODA için 3.00 TL hedef fiyatla %11.1 yükseliş potansiyeli öngörüyoruz.

Raporun tamamı için tıklayın.

Atig Yatırım

Önemli Uyarı: HisseOnerileri.Com, özel izni olmadan hiç bir kurumun araştırma raporunu kendi sunucularında barındırmamaktadır. Sadece kurumların ilgili sayfasına yönlendirmektedir. Dolayısıyla çalışmayan linklerden ve yönlendirilen sayfalardaki içerikten ilgili kurum sorumludur.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN