Şeker Yatırım Hisse Tavsiye Listesi – (8.06.2020)

BIST100

Haftanın son işlem gününe pozitif başlangıç yapan BIST-100 endeksi bankacılık endeksi öncülüğünde günü %0,44 yükselişle 110.021’den kapattı. Ekonomilerin açılmasıyla güçlenen risk alma iştahı ABD istihdam verilerinin negatif beklentiye rağmen beklentilerin üzerinde pozitif gelmesiyle güçlenerek devam etti. Güvenli liman olarak görülen altındaki sert gerileme ve ABD tahvil faizlerindeki sert yükseliş risk alma iştahını destekliyor. Yurtdışı majör borsalar haftayı %3 üzeri yükselişle kapatırken, BIST negatif ayrışarak günü sınırlı yükselişle kapattı. Endeks negatif ayrışsa da 13 günlük seri yükseliş ile tarihindeki en uzun süreli yükselişini gerçekleştirdi. Bu görünüm ve endeksin zirveden düşüşün yaklaşık %65’ni geri alması kar satışları yaşansa da BIST’in orta vadeli yükseliş trendi içinde olduğuna işaret ediyor.

BIST’in değerleme olarak makul seviyelere gelmesi ve bankacılık dışındaki hisselerde potansiyelin azalması endeksin mevcut seviyeler üzerine gitmesini zorlaştırıyor. EM para birimleri genel olarak güçlü değer kazanırken, TL hafta içindeki negatif ayrışmasını devam ettirerek günü değer kaybı ile kapattı. CDS’ler ise günü 440 seviyelerine gerileyerek kapattı. CDS’lerdeki gerileme TL varlıklara ilişkin risk algısının zayıflamaya devam ettiğine işaret ediyor. VIX endeksi 25 seviyesi altına gerilerken, endeksin bu seviye altında kalıcı olması pandemi sonrası oluşan yüksek volatilite döneminin sona erdiğine işaret edecektir. Global risk alma iştahı ve borsalardaki yükseliş eğilimi aşı beklentileri ile ekonomilerin hızlı toparlanabileceği beklentisiyle devam edebilir.

BIST’in ise yükselişine devam etmesi için değerleme olarak geride kalan banka hisselerinin yükselişe öncülük etmesi gerektiğini düşünüyoruz. Endeksteki 13 günlük yükseliş sonrası kar satışları yaşanma riskinin yükseldiğini düşünüyoruz. Bu nedenle kısa vadeli trade amaçlı pozisyonlar için temkinli ve kısa aralıklı zarar-kes seviyesi kullanılarak işlem yapılmasında yarar olduğunu düşünüyoruz. ABD vadeli endeksleri BIST’in Cuma kapanışına göre hafif negatif seyir izliyor. Asya borsaları haftaya yükselişle başladı. Endeksin güne yataya yakın bir eğilimle başlaması beklenmektedir. Endeks yükseliş eğilimini devam ettirse de sınırlı da olsa gün içinde kar satışları yaşanması beklenmektedir.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN