Şeker Yatırım Hisse Tavsiye Listesi – (6.07.2020)

BIST100

Güne pozitif başlangıç yapan BIST-100 endeksi özellikle günün ikinci yarısında artan satışlar günü %0,99 düşüşle 115.748’den kapattı. ABD piyasalarının kapalı olduğu günde yurtdışı borsalar hafta içindeki kazançlarının bir kısmını geri vererek günü kar satışlarıyla kapatırken, BIST hem yurtdışı borsalardaki satışlara paralel hem de BIST-30 hisselerinde açığa satış yasağının kalkması sonrası banka hisselerinde yoğunlaşan yabancı satışlarının da etkisiyle günü düşüşle tamamladı. Aşı çalışmalarına ilişkin pozitif beklentiler ve beklentilerden iyi gelen verilerle en kötünün geride kaldığı beklentisiyle global risk alma iştahı güçlü kalmaya devam ediyor. VIX endeksi 28 seviyeleri altına gerileyerek volatilitenin azalmaya devam ettiğine işaret ederken, volatilitenin sona erdiğinin teyidi için endeksin 22 seviyesi altına gerilemesi gerektiğini düşünüyoruz.

Diğer bir risk göstergesi olan Skew endeksindeki kısa vadeli sert yükseliş dikkat çekiyor. Bu görünüm ilerleyen dönemde borsalarda sert satışlar yaşanma riskinin yükseldiğine işaret ediyor. Beklentilerin oldukça üzerinde gelen TÜFE enflasyon verisi sonrası TL günü sınırlı değer kaybı ile kapatırken, CDS’ler haftayı 467 seviyelerinden tamamladı. Yurtdışı borsalar yeni haftaya güçlü pozitif eğilimle başladı. Yurtdışı borsalardaki pozitif eğilime rağmen BIST’in geçen haftaki negatif ayrışmasını devam ettirerek zayıf performans gösterebileceğini düşünüyoruz. Endekste yükseliş denemeleri oluşsa da kar satışı fırsatı olarak kullanılabileceğini düşünüyoruz.

Bugün ABD açıklanacak ISM endeksi ve Almanya’da açıklanacak fabrika siparişleri günün önemli verileri olacak. ABD ve Almanya vadeli endeksleri BIST’in Cuma kapanışına göre %2 üzeri yükselişle seyrediyor. Asya borsaları yeni haftaya güçlü alımlarla başladı. Endeksin güne yurtdışına paralel alıcılı bir seyirle başlaması beklenmektedir. Ancak endekste yükselişlerin satış fırsatı olarak kullanılması beklenmektedir.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN