Şeker Yatırım Hisse Tavsiye Listesi – (5.06.2020)

BIST100

Güne pozitif başlangıç yapan ve kısmen dar bantta dalgalı bir seyir izleyen BIST-100 endeksi günü %0,39 yükselişle 109.537’den kapattı. Global risk alma iştahı momentum kaybetse de halen devam ediyor. Yurtdışı borsalar hafta içindeki güçlü yükseliş sonrası Perşembe gününü genel olarak sınırlı kar satışlarıyla tamamladı. TL sınırlı da olsa negatif ayrışmaya devam ederken, düşüşüne devam eden CDS’ler günü 469 seviyelerinden kapattı. CDS’lerdeki gerileme TL varlıklara ilişkin yüksek risk algısının zayıflamaya başladığına işaret ediyor. VIX endeksi 25 seviyesi altına gerilese de kalıcı olamadı ve 26 seviyelerinde seyrediyor. VIX endeksinin 25 altına gerilemesi ve kalıcı olması Pandemi sonrası piyasalarda oluşan volatilitenin sona ermek üzere olduğuna işaret edecektir. Global risk alma iştahı ve borsalardaki yükseliş eğilimi momentum kaybetse de ekonomilerin normalle döneceği beklentisiyle devam edebilir. Ancak güçlü yükseliş sonrası borsalarda sınırlı kar satışları görülme ihtimali de artmış durumda.

Son dönemde korelasyonu artan BIST’in yurtdışına paralel hareket etmeye devam etmesi beklenmektedir. Güçlü yükseliş sonrası yurt içinde de sınırlı da olsa kar satışları yaşanma riskinin yükseldiğini düşünüyoruz. Bugün ABD’de açıklanacak istihdam verileri takip edilecek. Beklentilerden kötü bir veri piyasaların moralini bozarak kar satışlarını tetikleyebilir. Kapanış sonrası ise Moody’s’in Türkiye kredi notu değerlendirilmesinin açıklanması bekleniyor. ABD ve Dax vadeli endeksleri BIST kapanışına göre artıda seyrediyor. Asya borsalarında ise karışık bir görünüm var. Endeksi güne hafif pozitif eğilimle başlaması beklenmektedir. Endekste yükseliş eğilimi devam etse de anlık güçlü kar satışları yaşanma riskinin yükseldiğini düşünüyoruz.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN