Şeker Yatırım Hisse Tavsiye Listesi – (5.04.2021)

BIST100

Güne yükselişle başlangıç yapan BIST-100 endeksi gün içinde kısmen dar bantta düşük hacimli sıkışık bir seyir izlerken günü %0,25 yükselişle 1.430,19’dan tamamladı. Yurtdışı borsaların kapalı olduğu günde BIST düşük hacimle sıkışık bir seyir izledi. TL gün içinde değer kazansa da kazançlarını geri vererek günü değer kaybı ile tamamladı. Bugün Avrupa piyasaları kapalı olacağı için endekste düşük hacimli sıkışık seyrin devam etmesi beklenmektedir. ABD’den yeni teşvik paketi beklentileriyle global risk alma iştahının güçlü seyrini koruması beklenmektedir. Cuma günü ABD istihdam verileri çok güçlü gelirken, güçlü veri sonrası ABD tahvil faizleri ve DXY endeksindeki yükselişin devam etmesi TL ve EM para birimleri üzerinde baskıya neden olabilir. CDS’ler haftayı 452 seviyesinden kapatırken, mevcut seviyeler TL varlıklara ilişkin yüksek risk fiyatlamasının devam ettiğine işaret ediyor. TL varlıklarda toparlanmanın güç kazanması için CDS’lerin ilk etapta 430 altına gelerek düşüşüne devam ettiğini görmemiz gerekiyor.

BIST’te yabancı yatırımcı satışları momentum kaybetse de devam ediyor. Kurlarda ve tahvil faizlerindeki gerilemenin devam etmesi durumunda BIST’te tepki alımlarının banka hisseleri öncülüğünde devam etmesi beklenir. Ancak meclise sunulan ve kurumlar vergisinde artış öngören yasanın geçmesi kısa vadede BIST hisseleri üzerinde negatif baskıya neden olarak tepki alımlarının sınırlı kalmasına neden olabilir. Bugün Almanya ve İngiltere piyasaları kapalı olduğu için Cuma günü olduğu gibi BIST’in düşük hacimli sıkışık seyrini devam ettirmesi beklenir. Bugün yurtiçinde TÜFE verileri takip edilecek. Beklentimiz Mart ayında enflasyonun aylık %1.12 artış göstereceği (ortalama piyasa beklentisi aylık %1,04) iken beklenti üzeri veri TL’de satış baskısına neden olabilir. BIST’in Cuma kapanışına göre ABD vadelileri pozitif seyir izlerken, Asya borsalarında majör endeksler yükselişle yeni haftaya başladı. Endeksin kurlardaki yükselişin etkisiyle güne negatif eğilimle başlaması beklenirken, gün içinde kısmen dar bantta dalgalı seyrin devam etmesi beklenmektedir.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN