Şeker Yatırım Hisse Tavsiye Listesi – (4.06.2020)

BIST100

Alıcılı bir açılışın ardından dar bantta nispeten sıkışık bir seyir izleyen BIST-100 endeksi günü bankacılık endeksi öncülüğünde %0,94 yükselişle 109.111’den kapattı. Bankacılık endeksindeki sınırlı da olsa relatif olarak güçlenme çabasını devam ediyor. Ayrıca, yurtdışı borsalardaki güçlü seyir ve risk alma iştahındaki güçlenme de devam ediyor. Güvenli liman olarak tahvil ve altındaki satışlar risk alma iştahındaki güçlenmeyi destekliyor. Ekonomilerin açılması borsalardaki yükselişi güçlendirirken, ABD’den gelen verilerin beklentilerden daha az kötü gelmesi de borsalardaki yükselişi destekledi. BIST, yurtdışı borsalardaki eğilime paralel yükseliş eğilimini güçlendirerek devam ettirirken, zirveden düşüşün yaklaşık %65’ni geri aldı.

Teknik olarak bu görünüm endekste düşüş trendinin sona erdiğine ve kar satışları yaşansa da endekste yükseliş trendinin orta vadede devam edebileceğine işaret etmektedir. DXY dolar endeksi düşüş devam ederken, EM para birimleri günü değer kazançlarıyla tamamladı. Ancak, TL beklentilerden yüksek gelen enflasyon verisinin etkisiyle negatif ayrışarak günü sınırlı değer kaybı ile kapattı. CDS’ler düşüşüne devam ederek uzun süre sonra 459 seviyelerine geriledi. CDS’lerdeki gerileme TL varlıklara ilişkin yüksek risk fiyatlamasının zayıflamaya başladığını gösteriyor. VIX volatilite endeksi 25 seviyelerine gerileyerek borsalardaki yükselişi desteklerken, endeksin 25 altında kalıcı olması borsalardaki volatilite döneminin sona erdiğine işaret edecektir. Ekonomilerin normalleşmesiyle birlikte borsalardaki yükseliş eğiliminin kısa vadede devam etmesi beklenmektedir.

BIST’in de yurtdışına paralel yükseliş trendini devam ettirmesi beklenmektedir. Ancak güçlü yükselişler sonrası hem yurtiçi hem de yurtdışı borsalarda keskin kar satışları yaşanma riskinin de yükseldiğini belirtmek gerekir. Bugün AMB faiz kararı ve haftalık işsizlik maaşı başvuruları takip edilecek. ABD ve Dax vadeli endeksleri BIST kapanışına göre hafif pozitif seyir izliyor. Asya borsalarında genel olarak pozitif eğilim var. Endeksi güne pozitif eğilimle başlaması ve yükselişini düşük momentumla devam ettirmesi beklenmektedir.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN